План – конспект
уроку з предмета «Спецтехнологія»
професія: «машиніст гофрувального агрегата»


на тему: «Процес гофрування полотна паперу на гофроагрегаті»




                                                                                          

Викладач: Бабич
Людмила Анатоліївна





2018р.

Тема уроку:
«Процес гофрування полотна паперу на гофроагрегаті».
Мета уроку:
Навчальна - вивчення процесу гофрування на гофрувальному агрегаті. Вивчити безпечні умови праці. Виховна – виховати почуття відповідальності за якість вихованих робіт.
Тип уроку:
Повідомлення та засвоєння знань.
Методика проведення:
Виклад нового матералу з постановкою проблемних питань.
Наочні засоби:
Технологічна схема гофрувального агрегата, тестові завдання.
Хід уроку.
1.Організаційна частина (2хв.) - відмітка відсутніх на занятті, перевірка підготовки учнів до уроку.
2. Повідомлення теми та мети уроку (4хв.)
3.Повторення пройденого матеріалу (5 - 7хв.). Активізація знань учнів шляхом фронтального опитування, застосовування тестових завдань і концентрації уваги учнів на вивченому попередньому матеріалі.
Питання та завдання:
1.Назвати види розмотувальних пристроїв, які застосовують на гофрувальному агрегаті.
2. Яка температура нагрівання барабана-підігрівача для картону.
3. Назвати систему зволоження паперу на підігрівачі-зволожувачі.
4. При допомозі чого здійснюється зволоження паперу при виробництві паперу.
Тестові завдання:
1)      Який матеріал застосовується для склеювання рулонів:
a) клей ПВА
b) двостороння клейка стрічка
c) каніфольний клей
2)      Який діаметр має барабан для підігрівання картону:
a) 700-720;
b) 850-900;
c) 900-930.
3)      Яку вологість повинен мати папір перед процесом гофрування:
a) 7-8%;
b)  6-9%;
c) 8-9%.
Показати на технологічній схемі будову гофрувальної машини.

4.      Вивчення та засвоєння нового матеріалу (25 - 30хв.).
Метод викладу - пояснення з використанням технологічної схеми та розгляду нескладних виробничих ситуацій.
Під час викладу нового матеріалу зосереджується увага на поясненні таких питань:
   призначення та будова гофрувальної машини;
   рифленні гофрувальні вали;
   робота пальців (гребнів);
   контроль якості гофрування;
   безпека праці під час процесу гофрування.
Гофрувальна машина - основна частина гофроагрегата її призначення - гофрування паперового полотна на повний профіль і склею­вання його з плоским шаром.
Основними деталями гофрувальної машини є рифлені гофрувальні вали. Постачаються вони комплектно у складі верхнього і нижнього рифлених валів з позначенням номеру пари на одному з торців обох валів. Діа­метр валів складає 260 - 400 мм. Конструктивно верхній і нижній вали є аналогічними і можуть відрізнятися діаметрами, бомбуванням, кільцевими канавками на робочих поверхнях та іншими особливостями. Наприклад, у деяких агрегатів, що виробляють гофр Е, з метою зменшення рифлів, що входять у зціплення, діаметр верхнього валу може бути меншим за нижній, їх діаметри, наприклад, можуть складати відповідно 275 і 315 мм. Рифлений вал  має корпус і дві цапфи. Корпуси рифлених валів виготовля­ються з хромомолібденової сталі чи поковок якісної високовуглецевої конструкційної сталі. Цапфи запресовуються в корпус, потім додатково зварю­ються з ним кільцевими швами по колу стиків. Можливе кріплення цапф до корпусу фланцевими з'єднаннями з ущільненням прокладками.
Для підвищення міцності валів вони зазвичай піддаються термообро­бці. В результаті їх твердість складає 370 - 380 по Бринелю. Профілі рифлів шліфуються. Строк служби гофрувальних валів залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені, та виду паперу для гофрування. Строк служби визначається метражем паперу, що був ними перероблений. В разі використання паперу для гофрування з напівцелюлози він складає: для нехромованих - 9 - 15 млн, пог. м, для хромованих - 12 - 22 млн. пог. м.
Використання паперу для гофрування, що вироблений з макулатури чи соломи, значно зменшує строк служби валів. Для нехромованих валів він складає всього 6-8 млн. пог. м паперу. Суттєве зниження строку служби валів спричинене наявністю в такому папері великої кількості піску.
Подавання рулону на машину здійснюється на ходу. Для полегшення введення паперу в машину рекомендується обрізати початок нового полот­на під кутом.
Важливим елементом гофрувальної машини є пальці (гребні). Вони сприяють виходу гофрованого полотна паперу з рифлів верхнього гофрува­льного валу, оскільки полотно, що затрималося між рифлями, може розірва­тися і обернутися навкруг валу. Крім того, пальці не допускають виходу гофрованого полотна паперу з рифлів нижнього валу до його поєднання з плоским шаром картону. Пальці приймають гофроване полотно від верх­нього гофрувального валу і супроводжують його вздовж кола нижнього го­фрувального валу до притискного. Верхньою частиною вони входять в ра­діальні пази на поверхні гофрувального валу, що проточені на відстані 50 -100 мм, а нижньою - в радіальні пази на поверхні клеєнаносного валу.
Пальці мають форму півмісяця. Вони виготовляються товщиною 1,5 -3.0 мм з латуні, бронзи та інших матеріалів, що мають достатню зносостій­кість відносно паперу, але меншу зносостійкість відносно матеріалу валів. Відомі випадки застосування кремній-марганцевої бронзи марки БРКМЦ 3-1 ГОСТ 4748-92 особливої твердості.
Пальці потребують точного встановлення і регулювання, оскільки, якщо вони відходять від нижнього гофрувального валу, полотно паперу може вийти з рифлів валу, внаслідок чого буде отримано неякісне склею­вання з плоским шаром (пухирі). Навпаки, в разі сильного притискання, пальці вдавлюються в папір і можуть викликати його пошкодження. Для точ­ного виконання пальцями свого призначення їх внутрішній радіус має від­повідати радіусу нижнього гофрувального валу.
Нормальний строк служби пальців 4-5 місяців, але використання макулатурного, солом'яного, очеретяного паперу з великою кількістю піску знижує строк їх служби до 1,0 - 1,5 місяців. При використані крохмального клею знос пальців значно менший, ніж при використання силікатного. Си­лікатний клей накопичується в пазах рифленого валу і після застигання мо­же пошкодити пальці під час пускання машини в роботу. Тому їх рекомен­дується щоденно ретельно, але обережно, очищати за допомогою пари. Очищення гофровалів від клею, накипу і т.п. рекомендується здійснювати також парою або, в крайньому випадку, скребками з латуні чи кремній-марганцевої бронзи. Ні в якому разі не можна використовувати статеві но­жі, а також скребки або інший інструмент з цього ж металу.
Іноді, переробляючи папір для гофрування товстіший, ніж зазвичай, збільшують відстань між рифленими валами. Цей метод є неправильним, оскільки при цьому порушується розраховане зціплення валів і гофрований шар отримується з гофрами неправильної конфігурації. Тому за необхіднос­ті періодичного перероблення паперу різної товщини рекомендується мати для кожного його виду окремі, спеціально розраховані та виготовлені гофровали.
5.  Закріплення матеріалу (5 – 6 хв) ведеться по питаннях, які потребують не переказу і перераховувань фактів, а уміння застосовувати знання на практиці, а також ефективно вести закріплення матеріалу з використанням технологічної схеми гофроагрегата і ставленя питань:

1. З якого матеріалу виготовляють рифлені гофрувальні вали.
2. Охарактеризувати значення застосування пальців (гребнів) в процесі гофрування.
3. Яким чином здійснюється очищення гофровалів.
4.Які правила безпеки праці необхідно дотримуватись при обслуговуванні гофрувальної машини.
5.  Домашнє завдання (2 - Зхв.)
Описати процес очищення гофровалів від клею та вказати інструменти, які при цьому використовують.





Немає коментарів:

Дописати коментар