Дистанційне навчання: в/н


Дистанційне  навчання!
Шановні здобувачі освіти! У звязку з переходом на дистанційне навчання прохання надсилати виконані завдання на електронну адресу: babychluda@gmail.com
 
05.06.2020 р.
Виробнича практика.
Тема:  Відпрацювання навичок з обслуговування накопичувального моста.
      Накопичувальний міст призначений для прийому двошарового картону після гофрувальних пресів, його накопичення і передачі до станка склейки. Цей пристрій дозволяє при зупинці гофрувальної машини або заміні рулонів забезпечувати безперервну роботу решти вузлів агрегату, або при зупинці цих вузлів продовжувати роботу гофрувальної машини для виробництва багатошарових гофрованих картонів. Накопичувальний міст монтується із металоконструкцій в 2 (3 або 4) яруси і складається із похилих транспортерів, системи горизонтальних транспортерів, відкидного і обмежувально-відкидного пристрою. Швидкість горизонтальних транспортерів в чотири рази менша похилих, що і забезпечує накопичення картону.
Полотно гофрокартону проходить між сукнами похилого транспортеру. Для усунення провисання сукна встановлено підтримуючий валик. З похилого транспортеру гофрокартон поступає на горизонтальний транспортер, який складається із двох валиків зі шківами і транспортерних стрічок. Для усунення провисання несучих стрічок транспортера вони підтримуються стальними рейками.
Натяжний валик транспортеру має пружинну натяжку. Вихідна стійка призначена для забезпечення необхідного натягу полотна гофрокартону перед станком склейки. Вихідний пристрій складається із циліндра, по якому проходить полотно, і притискного валика. Стійка забезпечена механізмом правки, що дозволяє вирівнювати гофрополотно по ширині. Зі сторони управління гофроагрегатом накопичувальний міст має містки з перилами і сходинками.
Тривале перебування полотна двошарового гофрованого картону на накопичувальному мосту небажане в зв'язку із сприйняттям ним вологості навколишнього повітря. Однак через часті неполадки при пуску гофрувальної машини після її зупинки краще залишати двошаровий гофрований картон на накопичувальному мосту, ніж зупиняти і пускати машину.
Для запобігання пошкодження гофрованого шару при пересуванні гофрованого картону по накопичувальному мосту необхідно періодично перевіряти положення картону і стан гофрів.
Для підготовки поверхні склеюваних шарів картону встановлюють багатоярусний підігрівач, який включає 3 або 4 вертикально розміщених циліндричних горизонтальних підігрівані, таких же, що й підігрівач перед гофрувальною машиною.
Перед тим як картон від накопичувального містка входить в переднагрівач і клеєнаносну машину, він витягується з фестонів, потім проходить через машину до місця з'єднання з нижнім шаром з точністю до декількох міліметрів. Сталеві боковини можуть пошкоджувати край паперу і тут нереально досягти заданої точності налаштування. Вони можуть також створювати неточності через коливання. Більшість сучасних машин мають один або декілька м'яких спрямовуючих валиків з великою поверхнею тертя, які котяться по лайнеру і можуть бути переміщені під кутом так, щоб направити картон в заданому напрямку без будь-якого контакту або пошкодження країв паперу.
Після вирівнювання двошарове полотно проходить через іншу поверхню тертя - на гальмуючому барабані, який остаточно згладжує будь-яку нерівність, утворену в фестонах для подальшого проходження по підігрівачах і через клеєнаносну машину.


04.06.2020 р.
Виробнича практика.
Тема:  Відпрацювання навичок з обслуговування гофрувальної  машини.

       Гофрувальна машина - основна частина гофрувального агрегата і призначена виконувати гофрування підготовленого полотна паперу і склеювати його з плоским шаром картону.
Для отримання повного, розрахованого профілю гофрів (хвиль), необхідно не тільки подати підігрітий папір нормальної вологості, але подати її правильно, створивши рівномірний натяг полотна.
Гофрування здійснюється при певній вологості паперового полотна і впливу тепла від нагрітих рифлених валів, завдяки чому гофри виходять жорсткими, здатними сприймати великі навантаження. При порушенні процесу гофрування через неякісні або неприкатані гофрувальні вали, неякісний, погано підготовлений до гофрування папір або неправильно встановлені, не відрегулвовані вали, може відбутись розрив волокон і порушення структури паперу.
     Рифлені вали являються основними деталями гофрувальної машини і поставляються обов'язково парами з позначенням номеру пари на одному із кінців валів. В процесі гофрування в зчепленні знаходиться тільки три рифлі від кожного валу, причому в максимальному зчепленні один рифель одного валу і два рифлі другого. |Ця обставина являється визначальною у виборі діаметра рифлених валів і обмежує  розмір діаметра. При великих діаметрах буде більше рифлів в зчепленні, збільшаться зусилля на подолання тертя в зазорах рифлів між залами, що може призвести до розриву паперу між гофрувальними валами. Рифлі валів не дотикаються між собою і мають зазор на товщину паперу (зазвичай на 0.23мм).
   Гофрувальна машина має 3 комплекти стальних рифлених валів, виготовлених із хромомолібденової сталі, яка має високу твердість і стійкість до зношування. В кожний комплект входять два рифлені вали і один гладкий.для отримання якісної гофри вали повинні бути завжди чистими, без накипу і залишків клею і паперу. Вали гофрувальних машин розміщені в одній площині, нахиленій для зручності обслуговування під кутом 45 до горизонту.
Подача початку рулону виконується на ходу. Для більш легкого введення паперу в машину, що також відноситься і до подачі картону, рекомендується обрізати початок нового полотна під кутом. При вводі нового полотна в машину необхідно дотримуватись обережності для запобігання потрапляння пальців робітника в машину.
 Папір подається в машину зверху, огинаючи розправляючу дугу і зволожувач. Потрапляючи в зазор рифлених валів, вік притримується на поверхні середнього рифленого залу спеціальними гребнями при підході до клеєнаносного валика, де вершини гофри змащуються клеєм. Гребні сприяють виходу гофрованого полотна паперу із рифлів верхнього вала, інакше папір буде затримуватись між рифлями, рватись і намотуватись навкруг верхнього рифленого валу. Нижньою частиною гребні не допускають виходу полотна паперу із рифліз нижнього залу до моменту з'єднання гофрованого паперу з плоским шаром картону. Гребні, таким чином, приймаючи гофроване полотно з верхнього валу, супроводжують його по частині поверхні нижнього гофрованого валу до притискного валу. Гребні входять в проточені на відстані 50-100мм один від одного радіальні пази верхнього залу і нижньою частиною - в такі ж пази клеєнаносного валика.
 Потім папір потрапляє в зазор між рифленим і притискним валами, де і склеюється з картоном, що поступає знизу від підігрівача. Кут охоплення картоном валу підігрівача регулюється зміною положення картоноведучого валика. Величина робочого тиску між гофрувальними валами знаходиться в межах 10-40кН\м і створюється гідравлічними циліндрами. Підігрів валів здійснюється парою під тиском   15МПа.
Привід валів машини здійснено від нижнього рифленого валу. Верхній рифлений вал, встановлений в спеціальних важелях, приводиться в обертання зчепленням його рифлів з рифлями нижнього валу. Для регулювання зазору між рифленими валами передбачені спеціальні упори.
Притискний вал також встановлений на важелях і може бути притиснутий за допомогою гідроциліндрів до нижнього гофрувального валу. Тиск і температура валів підбираються такими, щоб забезпечити схвачування клеєм паперу і картону.
Часом, переробляючи для гофрованого шару більш товстий, ніж зазвичай, папір, здійснюють збільшення відстані між рифленими валами, дещо розсовуючи їх. Цей метод являється неправильним, оскільки порушується розрахункове зчеплення валів і гофрований шар виходить з гофрами неправильної конфігурації. При необхідності періодично переробляти папір різної товщини рекомендується мати для кожного її виду окремі, спеціально розраховані і виготовлені вали.
     Очистку гофрувальних валів від клею, накипу і т.д. рекомендується здійснювати парою або в крайньому випадку шкребками із латуні чи бронзи. Ні в я кому разі не можна застосовувати стальні ножі, а також шкребки чи інший інструмент із цього ж металу. Використання їх для цієї мети повинно бути категорично заборонено.
    У зв’язку з тим, що гофрувальна машина працює в умовах підвищеної вологості, при значних коливаннях температури рекомендується постійно забезпечувати ретельний догляд як за машиною в цілому, так і за окремими вузлами і її елементами.


03.06.2020 р.
Виробнича практика.
Тема:  Відпрацювання навичок з обслуговування підігрівачів.

Призначення підігрівача картону - попереднє підігрівання картону, а за необхідності - й зменшення його вологості. Це виконується для поліпшення і прискорення процесу склеювання картону з гофрованим полотном паперу. Підвищена вологість картону утруднює склеювання. Призначення підігрівача-зволожувача паперу - підготовка полотна паперу до гофрування на повний профіль хвилі і до склеювання з плоским шаром картону. При цьому нагрівання і, за необхідності, зменшення вологості паперу виконується барабаном-підігрівачем, а збільшення вологості - зволожувачем.
Для зменшення вбирності та змочуваності поверхні паперу в процесі його виробництва здійснюють проклеювання, в більшості випадків, в масі.
Отже, з розмотувального станка полотно картону подається до пристрою для його підігріву і при необхідності зменшення вологості, тому що при підвищеній вологості полотна склеювання картону з гофрованим полотном паперу погіршується, а швидкість знижується.
В мокрій частині ГА є декілька підігрівачів, деякі із них можуть бути автономними, а деякі вбудовані в гофропрес, клеєву машину і на вході сушильного столу. Вони можуть забезпечити вихід вологи з обох сторін паперового полотна.
Підігрівач для картону являє собою зварний стальний обертовий барабан з еліптичними днищами і цапфами. Довжина барабана дорівнює робочій ширині гофрувального агрегату плюс 50-100мм і діаметром 900-930мм. Барабан підігрівана нагрівається насиченою парою 1,5 МПа через парову головку. Для забезпечення більшого охоплення поверхні барабану полотном картону встановлені два вали діаметром 120-130мм; один із них нерухомий, другий може переміщуватись по поверхні барабану, регулюючи тим самим ступінь охвату. Градус обхвату регулюється в залежності від вологості картону, що надходить: мінімальний обхват картоном циліндра 90°, максимальний 270°. Існують конструкції барабанів підігрівача з двома пересувними валиками. Регульований з пульта управління гофрувальної машини привід підігрівача працює від двигуна постійного струму і забезпечує синхронність швидкостей барабану і гофрувальної машини.
Розмір ділянки попереднього прогріву плоского шару картону регулюється з панелі управління (А) за допомогою кнопок 'Increase' (Збільшити) і 'Decrease' (Зменшити).
Натискати кнопку 'Increase' (Збільшити  ) необхідно при наступних умовах: швидкість роботи машини зростає,  великий вміст вологи в плоскому шарі картону,
клейстер не є достатньо желеподібний, що призводить до поганого склеювання.
Натискати  кнопку 'Decrease' (Зменшити) необхідно  при наступних умовах: швидкість роботи машини сповільнюється,   занадто низький вміст вологи в плоскому шарі картону,
клейстер занадто рано стає желеподібним, що призводить до поганого склеювання.
Самообертання  вала  попереднього нагрівання плоского шару картону.
Вал обертається під  дією безпосередньої  тяги від полотна плоского шару картону. Зазвичай вал попереднього прогріву загальмований з робочої сторони  за  допомогою механічного гальма. Відпустити   механічні  гальма, щоб забезпечити само обертання  вала   попереднього прогріву необхідно  при наступних умовах: занадто низька міцність плоского шару картону ;  плоский шар картону завжди жолобиться після проходження валу попереднього нагріву;  недостатня  кількість тепла навіть при максимальній площі ділянки попереднього  нагріву.
Розмір області обмотування плоского шару картону  навколо вала попереднього нагріву  можна регулювати за допомогою відповідної кнопки на пульті  управління для налаштування машини на різний паперовий матеріал і на різну швидкість роботи,
У разі необхідності вали попереднього нагріву плоского шару картону і гофрованого паперу можуть вільно обертатися разом з полотном після відпускання гальма з робочого  боку машини.
  Блок попереднього нагріву плоского шару картону.
 Призначення цього блоку полягає в нагріванні плоского шару картону.   Він обладнений вхідним клапаном подачі пари для регулювання кількості пари.   Площа  картону  на валу  попереднього нагрівання може змінюватися за допомогою регульованих обмотувальних валів.


02.06.2020 р.
Виробнича практика.
Тема:  Відпрацювання навичок з обслуговування розкату.

Рулон паперу підвозиться до розкату на каретці та розташовується у межах досягнення кута повороту опорного валу важелів завантаження рулону. Після цього важелі, на кінцях яких встановлені затискні патрони, опускаються вниз до середньої частини паперового рулону. Потім важелі зближуються разом, тим самим вдавлюючи патрони всередину сердечника паперового рулону. Після того, як рулон буде закріплений на важелі, вони піднімаються і переміщуються в робоче положення. Підйом і опускання важелів виконується за допомогою гідравлічних циліндрів. Затискання рулону і бічне переміщення важелів виконується електроприводом (є опція з гідравлічним приводом).
Натяг полотна регулюється з допомогою пневматичних гальм, встановлених наважелях.
Граничні положення опускання і піднімання важелів механічно обмежуються ходом підйомних циліндрів.
Щоб виконати заправку полотна паперу та картону в розкати, необхідно виконати запуск машини.
Перед запуском машини обов'язково вийдіть із зони поблизу машини. Однак, якщо на машині потрібно виконати якусь роботу, то дотримуйтесь граничну обережність.
Під час запуску машини не можна виконувати ніяких робіт технічного обслуговування або  ремонтних робіт.
При експлуатації  машини необхідно додатково виконувати всі відповідні місцеві вимоги техніки безпеки.
Для захисту персоналу і для запобігання пошкодження машини в декількох місцях встановлені кнопки аварійної зупинки. При її натисканні машина швидко гальмується. Для  подальшого продовження роботи машини необхідно вручну відтиснути  кнопку аварійної  зупинки.
Перевірте, що в безпосередній близькості від машини є відповідні засоби пожежогасіння .
Увага!
Перед запуском машини обов'язково перевірте, що в машині не залишилося ніяких сторонніх предметів, наприклад, інструментів. У разі виникнення пошкодження через недотримання цієї вимоги гарантійні зобов'язання скасовуються навіть в період дії гарантійного терміну!
Виконувати  запуск машини  необхідно дотримуючись описаних нижче порядку  операцій, звертаючи  особливу увагу на пункти "Увага".
1. Ввімкніть
2. Помістіть рулони паперу на каретки (з робочої сторони).
Увага! При завантаженні рулону паперу на каретку звертайте увагу на напрям ходу рулону паперу.
3. Запустіть гідравлічну систему .
4. Шляхом натискання відповідної кнопки на головному пульті управління перемістіть важелі вперед на потрібну висоту, куди можна подати рулон паперу.
5. З допомогою електричної каретки або ручного проштовхування розмістіть рулони паперу між двома патронами.
Увага! У разі ручного проштовхування рулону паперу оператор повинен стояти біля кінця   рулону паперу, як показано на наступному малюнку.
   6. Натисканням відповідної кнопки опустіть важелі вниз до центра  сердечника рулона паперу.
     7. Натисканням відповідної кнопки затисніть рулон паперу.
Увага! Сила затиснення не повинна перевищувати допустимого діапазону, заздалегідь налаштованого з допомогою пристрою захисту від перевантаження, а сердечник рулону паперу не повинен бути сильно пошкоджений  патронами.
  8. Натисканням відповідних кнопок вирівняйте рулон паперу з центральною віссю виробничої лінії.
     9. Натисканням відповідної кнопки підніміть рулон паперу до робочої висоти.
Увага! Протягом деякого часу не дозволяється виконувати ніяких інших операцій.  Гідравлічна система автоматично зупиняється після роботи  на протязі  30 секунд і переходить в стан розвантаження, щоб не допустити підвищення температури масла, яке може привести до пошкодження масляного насоса.
    10.  Затягніть кінець полотна паперу на наступну машину виробничої лінії.
Увага!  При цьому рулон паперу не повинен бути загальмований і натягнутий,  щоб спростити  затягування полотна паперу на наступну машину виробничої лінії.
    11.  Натисканням відповідних кнопок правильно відрегулюйте  натяг полотна паперу згідно з вимогами виробництва гофрокартону.
    12.  Переходьте до процесу нормальної роботи машини.
Увага!  У режимі нормальної роботи машини персоналу не дозволяється перебувати в небезпечних зонах.

01.06.2020р.
Виробнича практика.
Тема: Інструктаж з безпеки праці та пожежної безпеки.

Інструкція з охорони праці під час проходження виробничої практики на гофрувальному агрегаті.
1.Загальні положення
1.1. Інструкція з охорони праці для машиніста гофроагрегата є нормативним документом, що містить  обов’язкові правила, щодо дотримання працівником вимог з охорони праці при виконанні ним робіт, визначених його функціональними обов’язками на даному робочому місці та обслуговування гофроагрегата.
1.2. Гофроагрегат призначений для виробництва гофрокартону. Сировиною для гофрокартону є вторинна сировина (макулатура).
Гофроагрегат складається з:
- гофропресу;
-автоматичних розмотувальних станків;
- проклеювальної машини;
- повздовжньо-поперечно-рилювальної машини;
- автоматичного листоукладальника і транспортувальної лінії.
1.3. Машиніст гофроагрегата повинен знати:
- технологічну схему виробництва гофрокартону;
- схему подачі пару в цех і повернення конденсату;
- схему подачі повітря на гофроагрегат;
- схему видалення відходів;
- відповідні норми витрат сировини та хімікатів, необхідних для виробництва гофролиста;
- конструктивні особливості, принцип роботи, технічну характеристику гофроагрегата та порядок приготування клею;
- інструкцію з експлуатації обладнання, охорони праці, пожежної безпеки;
- правила внутрішнього трудового розпорядку.
1.4. До самостійної роботи машиністом гофрувального агрегата  допускаються працівники не молодші 18 років,  після вивчення даної інструкції, які пройшли попередній медичний огляд, встановлений курс навчання за даною професією, а при необхідності стажування протягом 2-15 змін під керівництвом досвідчених працівників, пройшли вступний та первинний (на робочому місці) інструктажі з питань охорони праці, пожежної безпеки, інструктаж і перевірку знань з охорони праці на робочому місці.
1.5. Машиніст гофроагрегата, підпорядкований безпосередньо начальнику виробництва гофротари та виконує розпорядження начальника зміни.
1.6. Машиніст гофроагрегата повинен дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, правил експлуатації обладнання, санітарно-гігєнічних норм згідно професії  та дотримування чистоти на робочому місці.
1.7. При виконанні нової роботи обов’язково пройти відповідний інструктаж з охорони праці.
1.8. Забороняється:
- самостійно відкривати розподільні щити, рубильники, машинні пускачі, електродвигуни; - торкатися до неізольованих електродротів;
- самостійно проводити ремонт електрообладнання;
1.9. Під час проведення ремонтних робіт на місці пуску гофроагрегата вивісити табличку з написом: «Не вмикати – ремонт!»
1.10. Перед початком проведення ремонтних робіт проводити чищення та промивку необхідного обладнання.
1.11. Ремонтні роботи проводити тільки в касці.
1.12. Під час планового ремонту проводити чистку клеїльних валів на МF, MCF, LWR\GU-M активною речовиною БХС для видалення вапняного шару:
- встановити зазор клеїльного вала на максимум;
- відкрити  шабер клеїльного вала на LWR\GU-M;
- на МF перевести гофровали в другу позицію і накрити гофровали папером від забруднення;
- включити двигун клеїльного вала на холостий хід;
- одягнути маску та рукавички;
- нанести розпилювачем очисник на поступово рухомі клеїльні вали;
- у взаємодії з вапном очисник спінюється   і стає білим;
- розтерти очисник найлоновою щіткою по клеїльному валу і через 5 хвилин обмити вал великою кількістю води. Промивати водою до тих пір, доки очисник не перестане пінити.
- при виконанні робіт не допускати пошкодження ізоляції, потрапляння бензину, керосину, води, масла  на електродвигуни, магнітні пускачі, рубильники, розетки, кнопки.
1.13. Забороняється:
- займатися сторонніми справами на робочому місці;
- відволікати від роботи інших працівників сторонніми розмовами.
- допускати сторонніх осіб до робочого місця;
- залишати без нагляду робоче місце;
- переходити з цеху в цех без дозволу керівництва;
- вживати спиртні напої і перебувати у нетверезому стані на робочому місці та на території підприємства.
1.14. Під час виконання робіт на машиніста гофроагрегата можуть впливати шкідливі та небезпечні виробничі чинники:
- рухомі частини машини і механізми;
- видвижні частини промислового обладнання;
- устаткування для підвезення заготовок, матеріалів;
- підвищена температура поверхні обладнання;
- підвищена температура повітря робочої зони;
- підвищений рівень шуму, пилу на робочому місці;
- підвищена вологість повітря;
- недостатність природного освітлення.
1.15. Засоби індивідуального захисту для машиніста:
- костюм х/б на 12 місяців у відповідності з ГОСТом 12.4.099.-80,  ГОСТ 12.4111-82.;
- шкіряні туфлі  на 12 місяців у відповідності з ГОСТом 28507-90;
- рукавички х/б 2 пари на 1 місяць у відповідності з ГОСТом 12.4.010-75;
- беруші або протишумові навушники з перемовним устаткуванням;
- каска до зношування;
- фартух прогумований на 36 місяців;
- боти  гумові на 36 місяців.
1.16. Працівник повинен дотримуватися санітарних норм та правил особистої гігієни під час виконання робіт:
- перед прийманням їжі слід вимити руки з милом;
- приймати їжу тільки у спеціально відведених місцях (на робочому місці приймати їжу заборонено);
- після закінчення роботи прийняти душ;
- не зберігати спецодяг на робочому місці.
- дотримуватися чистоти на робочому місці;
- не захаращувати проходи відходами паперу та гофрокартона;
1.17. Виконувати тільки ту роботу, яка доручена начальником зміни або керівним складом даного виробництва.
1.18. Для попередження  виникнення пожежі машиніст гофроагрегата повинен дотримувати «Правил пожежної безпеки в Україні» і виконувати наступні вимоги:
- не використовувати відкритий вогонь у приміщеннях цеху;
- палити у спеціально відведених місцях;
- утримувати територію в чистоті, завчасно проводити прибирання робочого місця;
- не допускати попадання мастила на обладнання.
1.19. Особи, які допустили порушення вимог з охорони праці відповідно з даною інструкцією, несуть дисциплінарну, матеріальну, кримінальну відповідальність  залежно від характеру наслідків порушення.
2. Вимоги безпеки перед початком виконання робіт
2.1. Перед початком робіт необхідно привести в порядок спецодяг (одяг повинен бути застебнений на усі ґудзики та не мати звисаючих кінців, взуття зашнуроване без звисаючих шнурків) та перевірити придатність засобів індивідуального захисту.
2.2.  Перевірити освітленість робочого місця.
2.3. Прийняти робоче місце від попередньої зміни та перевірити технічний стан гофроагрегата, справність огороджень, роботу сигнальних і блокувальних кнопок управління, парову та конденсаторну системи і покази манометрів (робочий тиск повинен бути до 15 атм).
2.4. Прийняти від попередньої зміни обладнання з приготування крохмального клею,  перевірити його технічний стан, огородження, роботу блокувальних кнопок управління, парову та конденсаторну системи.
2.5. Прийняти від попередньої зміни сушильну частину, перевірити температуру пари (тиск не повинен перевищувати норми робочого тиску), цілісність сукон, сушильних блоків, роботу блокувальних кнопок та кнопок управління.
2.6. Перевірити машину на холостому ходу.
2.7. Прийняти від попередньої зміни і перевірити стан машини поздовжньо-поперечного розрізання. Перевірити огородження, роботу сигнальних та блокувальних кнопок управління.
2.8. Перевірити роботу машини поздовжньо-поперечного розрізання на холостому ходу.
2.9. Прийняти від попередньої зміни і перевірити технічний стан автоматичного двійного стопоукладальника. Перевірити огородження, роботу сигнальних та блокувальних кнопок управління, стан східців, драбин і захисних штор на підіймальних столах.
2.10. Перевірити стан всього обладнання, звернути увагу на правильну роботу змащувальної системи, справність огороджень, роботу аварійних кнопок, справність і правильні показники всіх парових манометрів, роботу гідравлічної і пневматичної системи.
2.11. Перевірити роботу гофроагрегата на холостому ходу.
2.12. Повідомити начальника зміни або майстра зміни про виявлені несправності і приступити до  роботи тільки після їх усунення.
Оглянути робоче місце, впевнитися у відсутності слідів мастил, води, сторонніх предметів.

3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1. Машиністу гофроагрегата подати сигнал про готовність до роботи за допомогою звукової сигналізації або рації і впевнитися, що сигнал прийнятий усіма працівниками на гофроагрегаті і в зоні обслуговування агрегата немає сторонніх осіб.
3.2. Знаходитися тільки на обслуговуючій площі при прийманні гофрокартона, який виходить із модульного гофроагрегата –МF при супроводі його до клеїльної машини.
3.3. Заправку картону і паперу в гофровали проводити тільки у двох (один із машиністів повинен знаходитися біля пульта), а другий проводить заправку паперу.
3.4. Своєчасно прибирати відходи паперу та потьоки мастил.
3.5. Слідкувати за показами манометрів парової системи (тиск у підігрівачах не повинен перевищувати робочого).
3.6. Слідкувати за роботою конденсаторної системи.
3.7. При обслуговуванні працюючих посудин під тиском дотримуватися вимог інструкцій з безпечної експлуатації посудин працюючих під тиском.
3.8. Машиніст, який обслуговує клеїльну машину, повиненподати сигнал про готовність до роботи за допомогою звукової сигналізації або рації і впевнитися, що сигнал прийнятий усіма працівниками на гофроагрегаті і в зоні обслуговування агрегата немає сторонніх осіб.
3.9. При заправці полотна гофрокартону в клеїльну машину можна перебувати тільки на обслуговуваній площі.
3.10. Виконувати безпечні методи праці при заправці гофрополотна в сушильну частину:
- оберігати руки від захвату їх сукном;
- рукава спецодягу повинні бути застебнутими;
- одяг не повинен звисати;
- заправна частина полотна повинна бути не менше 1,5м довжиною.
3.11. Слідкувати за показами манометрів парової системи, тиск не повинен перевищувати робочого.
3.12. Дотримуватися вказівок з цільового призначення деталей машини.
3.13. Під час роботи гофроагрегата працівник повинен перебувати тільки у спеціально відведених робочих місцях.
3.14. Дотримуватися правил з електробезпеки на робочому місці.
3.15. Під час зміни дотримуватися чистоти на робочому місці.
3.16. Ремонтні роботи, сервісне обслуговування виконувати тільки при вимкненому обладнанні.
3.17. Не залишати машину без нагляду і робоче місце без дозволу начальника зміни.
3.18. Машиніст, який обслуговує на машині поперечне розрізання повинен подати сигнал про готовність до роботи за допомогою звукової сигналізації або рації і впевнитися, що сигнал прийнятий усіма працівниками на гофроагрегаті і в зоні обслуговування агрегата немає сторонніх осіб.
3.19. Дотримуватися правил технологічного регламенту з проведення процесу.
3.20. Слідкувати за справністю технологічного обладнання, механізмів, контрольно-вимірювальних приладів та іншої апаратури. У випадку несправностей повідомити начальника зміни.
3.21. Під час роботи машини не торкатися до рухомих частин і не очищати ножові вали.
3.23. Заміну та встановлення ножів проводити тільки при виключеній машині та дотримуватися вимог безпеки, щоб не отримати порізів рук.
3.24.  Заправку полотна гофрокартона для поздовжньо-поперечного розрізання проводити при виключеній машині.
3.25. Висікання браку проводиться спеціальним ножем КОМ/ КОF на заправній швидкості.
3.26. При виявленні несправностей в обладнанні, зупинити його, вияснити причину та доповісти начальнику.
3.27. Не залишати машину без нагляду і робоче місце без дозволу начальника зміни.
3.28. Машиніст, який обслуговує на машині подвійний стопоукладальник Стакер –ААR повинен подати сигнал про готовність до роботи за допомогою звукової сигналізації або рації і впевнитися, що сигнал прийнятий усіма працівниками на гофроагрегаті і в зоні обслуговування агрегата немає сторонніх осіб.
3.29. Слідкувати за справністю захисних штор і наявністю попереджувальних етикеток, які вказують на особливу небезпеку в зоні їх розміщення.
3.30. Не ставати на елеваторний стіл або під нього під час роботи.
3.31. При роботі під підіймальним контейнером потрібно тримати його в найвищому положенні на запобіжних стержнях. Перед запуском не забувати забирати їх.
3.32. Під час роботи машини забороняється:
- заходити у відділення штабелювання,  підіймальну колону стопоукладальника і барабани вивода;
- рівняти і перекладати листи в кіпи знаходячись на стрічковому транспортері.
3.33. Чищення транспортерних стрічок проводити при вимкнених приводах.
3.34. При управлінні вантажопідіймальними машинами керованих з підлоги, дотримуватися вимог інструкції з охорони праці для працівників, керуючих вантажопідіймальними машинами, керованими  з підлоги або стаціонарного пульта.
3.35. Забороняється:
- користуватися рукавицями, під час обслуговування гофроагрегата (щоб не відбулося захвату їх обертальними механізмами);
- супроводжувати руками папір у гофровали;
- проводити регулювання, змазку, чистку під час роботи машини;
- працювати з несправним заправним обладнанням;
- ставати на конвеєрні стрічки подвійного стопоукладальника  під час роботи гофроагрегата;
- запускати машини гофроагрегата і знаходитися в робочих зонах за закритими огородженнями;
- заходити в робочі зони підйомників подвійного стопоукладальника
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Зупинити гофроагрегат, перекрити подачу пари, води, повітря, випустити конденсат з паропроводів.
4.2. Оглянути обладнання і навести порядок на робочому місці.
4.3. Злити клей із клеїльної ванни.
4.4. Повітродувку зупинити через 10 хвилин після зупинки гофроагрегата і вичистити фільтр та гніздо від забруднень.
4.5 Після зупинки автоматичного заправника відключити гідравліку.
4.6. Відходи гофропродукції потрібно складувати на піддон, які відвозяться автонавантажувачем до місця зупинки автомобіля, який відвозить відходи для переробки.
4.7. Промаслене  ганчір’я, сміття викидати у спеціальний маркувальний бак для відходів.
4.8. Обов’язково у журналі приймання та здачі зміни записати про роботу вузлів машини,
відмітити час простою, неполадки, які виникали під час роботи та прийняті міри з усунення неполадок.
4.9. Про відсутність змінного працівника на робочому місці повідомити майстру зміни.
Заборонено здавати зміну хворому, в алкогольному чи наркотичному сп’янінні працівнику.  
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5. 1. При аварії, нещасному випадку або загрозі, яка могла б призвести до  нещасного випадку працівник повинен зупинити обладнання за допомогою кнопки «Стоп», «Вимкнення» і повідомити про це керівництво.
5.2. У випадку аварії, працівник вживає заходи, щодо збереження обладнання, забезпечення пожежної безпеки і зменшення наслідків аварії.
5.3. При раптовому відключенні напруги, подачі повітря обов’язково вимкнути обладнання, яке знаходилось у роботі. 
5.4. У випадку появи сторонніх шумів, ударів, зупинити обладнання і повідомити начальника зміни про несправності.
5.5. При виникненні пожежі необхідно вимкнути та зупинити обладнання, викликати пожежну частину за телефоном "101", повідомити керівництво і вжити заходів для ліквідації пожежі.
5.6. У разі подальшого поширення вогню, що загрожує життю людей, треба евакуювати їх згідно з планом евакуації.
5.7. Якщо при короткому замиканні виникло займання електропроводки слід терміново вжити заходів для знеструмлення обладнання і ліквідації пожежі. Електродроти та електроустаткування потрібно гасити вуглекислотними чи порошковими вогнегасниками або піском.
5.8. В разі нещасного випадку  необхідно надати першу допомогу потерпілим згідно "Інструкції з надання першої (долікарської) допомоги при нещасних випадках", використовуючи наявні в аптечці ліки і засоби.

        Виробнича практика                                                                                                    

        Щоденник


27.05.2020 р.
Тема уроку: Особливості експлуатації та ремонт гофрувальних агрегатів.

Під час експлуатації гофроагрегата необхідно дотримуватися правил техніки безпеки згідно інструкції та обслуговування.
Перед запуском машини обов'язково вийдіть із зони поблизу машини. Однак, якщо на машині потрібно виконати якусь роботу, то дотримуйтесь граничну обережність.
Під час запуску машини не можна виконувати ніяких робіт технічного обслуговування або  ремонтних робіт.
При експлуатації  машини необхідно додатково виконувати всі відповідні місцеві вимоги техніки безпеки.
Для захисту персоналу і для запобігання пошкодження машини в декількох місцях встановлені кнопки аварійної зупинки. При її натисканні машина швидко гальмується. Для  подальшого продовження роботи машини необхідно вручну відтиснути  кнопку аварійної  зупинки.
Перевірте, що в безпосередній близькості від машини є відповідні засоби пожежогасіння .
Увага!
Перед запуском машини обов'язково перевірте, що в машині не залишилося ніяких сторонніх предметів, наприклад, інструментів. У разі виникнення пошкодження через недотримання цієї вимоги гарантійні зобов'язання скасовуються навіть в період дії гарантійного терміну!
Виконувати  запуск машини  необхідно   дотримуючись          описаних нижче               порядку  операцій, звертаючи  особливу увагу на пункти "Увага".
1. Ввімкніть
2. Помістіть рулони паперу на каретки (з робочої сторони).
Увага! При завантаженні рулону паперу на каретку звертайте увагу на напрям ходу рулону паперу.
3. Запустіть гідравлічну систему .
4. Шляхом натискання відповідної кнопки на головному пульті управління перемістіть важелі вперед на потрібну висоту, куди можна подати рулон паперу.
5. З допомогою електричної каретки або ручного проштовхування розмістіть рулони паперу між двома патронами.
Увага! У разі ручного проштовхування рулону паперу оператор повинен стояти біля кінця   рулону паперу, як показано на наступному малюнку. 
  6. Натисканням відповідної кнопки опустіть важелі вниз до центра  сердечника рулона паперу.
      7. Натисканням відповідної кнопки затисніть рулон паперу.
Увага! Сила затиснення не повинна перевищувати допустимого діапазону, заздалегідь налаштованого з допомогою пристрою захисту від перевантаження, а сердечник рулону паперу не повинен бути сильно пошкоджений  патронами.
  8. Натисканням відповідних кнопок вирівняйте рулон паперу з центральною віссю виробничої лінії.
      9. Натисканням відповідної кнопки підніміть рулон паперу до робочої висоти.
Увага! Протягом деякого часу не дозволяється виконувати ніяких інших операцій.  Гідравлічна система автоматично зупиняється після роботи  на протязі  30 секунд і переходить в стан розвантаження, щоб не допустити підвищення температури масла, яке може привести до пошкодження масляного насоса.
     10.  Затягніть кінець полотна паперу на наступну машину виробничої лінії.
Увага!  При цьому рулон паперу не повинен бути загальмований і натягнутий,  щоб спростити  затягування полотна паперу на наступну машину виробничої лінії.
     11.  Натисканням відповідних кнопок правильно відрегулюйте  натяг полотна паперу згідно з вимогами виробництва гофрокартону.
     12.  Переходьте до процесу нормальної роботи машини.
Увага!  У режимі нормальної роботи машини персоналу не дозволяється перебувати в небезпечних зонах.
Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.187-196.  
                                   Питання для самоконтролю:
1. Яких правил техніки безпеки необхідно дотримуватися  під  час експлуатації гофрувального агрегата?
2.Що необхідно виконати перед початком ремонтних робіт?


26.05.2020 р.
Тема уроку: Пуск і зупинка гофрувального  агрегата.

Перед пуском гофрувальної машини після тривалої зупинки рекомендується, попередньо перевірити чистоту машини, відсутність випадково залишеного ремонтним персоналом інструменту або деталей, особливо в зоні розміщення гофрувальних валів, а також впевнившись в справності всіх мастильних пристроїв і наявності в них мастил, повільно відкривати паровий вентиль. При досягненні тиску пари до 4кгс/см машину вмикати на мінімальну швидкість для рівномірного прогрівання і розширення всіх валів, що підлягають нагріванню. В цей час клеїльна установка може знаходитись як  в робочому, так і в неробочому положенні.
В першому випадку треба перевірити, щоб пальці знаходились в пазах валу, що подає клей, в другому - переведення установки в робоче положення здійснювати тільки після повного прогрівання машини.
Після досягнення робочого тиску пари наповнюють клеєву ванну клеєм і приступають до введення паперу і картону. Для полегшення подачі початків обох полотен вони обрізаються під кутом. Першим в машину вводиться папір аж до початку подаючого транспортера, а потім картон. Після заправки машини її включають на малу швидкість, подають клей і поступово збільшують швидкість до робочої.
.Перед пуском агрегата також особливу увагу необхідно звернути на паралельність і горизонтальність основних валів, а також встановлення всіх сушильних плит в одній площині.
Відхилення не повинні перевищувати допусків, зазначених в технічній документації на монтаж агрегата. Важелі розмотувальних верстатів привідної та лицьової сторін повинні бути паралельні; встановлені на верстат рулони або контрольні гільзи не повинні мати перекосів.
До пуску агрегата необхідно виконати всі операції по змащуванні згідно інструкції і карткам змащування. Після цього перевіряється робота послідовно всіх механізмів з ручним приводом. Обертання маховиків і рукояток має бути плавним, без заїдань в усьому діапазоні роботи механізму. Необхідно переконатися, що в крайніх положеннях механізмів притиску валу гофрувальної машини зубчасті сектори залишаються в щепленні з черв'яками. Ремені транспортерів повинні бути натягнуті, а їх шківи-паралельні. Рекомендується практикувати попередню витяжку нових ременів. Положення ножів повинно бути ретельно відрегульовано для забезпечення різання паперу вагою 50-70 г/м2 при повороті валів вручну. Необхідно перевірити і попередньо відрегулювати всі гальма і фракціони.
До пуску агрегата слід випробувати роботу гідросистем і механізма піднімання сукна, переконатися в наявності і нормальному підніманні лінійок. Особливу увагу слід звернути на попередню перевірку і регулювання імпульсного пристрою поперечно-різальної машини і обгінної муфти. Потім проводиться холоста обкатка частин і машин агрегата. Робота ця проводиться при безпосередньому дотриманні інструкції по експлуатації і правил техніки безпеки. Протягом обкатки перевіряється температура підшипників, контролюється стан болтових з'єднань, прослуховується робота редукторів і інших механізмів. При виникненні ненормальних шумів і стуків обкатка негайно переривається для усунення несправностей. Подача пари у вали і плити проводиться поступово, при малому відкритті вентилів. Виявлені нещільності в паровій системі повинні бути усунені.
Перед подачею клею повинні бути ввімкнені електродвигуни клеїльних валиків. При зупинках агрегата необхідно перевіряти чи  продовжують обертатися валики.
Заправка паперу і картону в агрегат проводиться на малій швидкості. Для отримання нормального гофрування і склеювання картону регулюються зазори між клеїльними валиками, тиск між валами гофрувальної машини, кути охоплення папером і картоном підігрівачів, натяг картону, положення полотна картону по ширині агрегата і т. д. Уточнюється положення форматної каретки для отримання потрібної довжини відрізу аркушів картону.
Після проведення налагоджувальних операцій швидкість агрегата доводиться до робочої, а раніше виконане  регулювання механізмів  при  потребі коригується.
Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
 М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.147 -149.



25.05.2020р.
Тема уроку: Виявлення та усунення дефектів гофрованого картону.

Якість гофрованого картону впливає на хід його подальшої переробки в ящики, а також на показники міцності готової тари.
Більшість дефектів гофрокартону залежить від:
-  якості вихідних матеріалів (паперу для гофрування, картону на пло­скі шари та клею);
-дотримання технологічних режимів його виробництва;
-  стану обладнання.
Гофрокартон в полотні чи листах, який отримано на гофроагрегаті, має бути рівним, з міцним склеюванням плоских і гофрованих шарів, з по­вним профілем гофра, рівним обрізом кромок. Нанесені на гофроагрегаті поздовжні лінії згину повинні мати достатню глибину рилювання для того, щоб надалі забезпечити якісне формування ящика.

Дефекти
Причини виникнення
Методи усунення

Складки на плоскому шарі картону
1.Недостатнє гальмівне натягування плоского шару картону

2.Неоднорідне натягування плоского шару картону по ширині полотна

3.Рулон плоского шару картону не круглий
1.Відрегулювати регулятор натягування для збільшення натягування
2.Відрегулювати регулятор  натягування для отримання однакового натягування з обох сторін
3.Замінити рулон плоского шару картону
Складки на гофрі
1.Недостатнє гальмівне натягування гофри
2. Недостатній тиск верхнього гофрувального валу
3. Неоднорідний тиск гофрувального валу по ширині полотна
4. Гофрувальні вали не паралельні один одному
5.неоднорідне натягування гофри по ширині полотна

1.Збільшити натягування гофри
2.Відрегулювати тиск верхнього гофрувального валу
3. відрегулювати тиск завантаження гофрувального валу – з двох сторін
4. вирівняти гофрувальні вали
5.відрегулювати регулятор натягування для отримання однакового натягування з двох сторін
Розшарування вздовж кромки
1.Занадто висока швидкість роботи
2.Вологий плоский шар картону і гофри
3. Недостатній тиск притискного валу
4.Погана якість клею і низька його в’язкість
5.Патьоки клею на притискному валу або на гофрувальному валу
1.Зменшити швидкість роботи
2.зменшити швидкість роботи і збільшити ділянку попереднього нагрівання
3.Збільшити тиск притискного валу
4 Відрегулювати клей і збільшити його в’язкість.
5. Очистити вали

Низька висота хвиль
1.Недостатнє прогрівання гофрувального валу
2.Недостатній тиск верхнього гофрувального валу
3.недостатнє натягування гофри
4. Брудний, зношений або не паралельний спейсер
5.Брудний, зношений або не паралельний  гофрувальний вал
6. Занадто великий зазор між верхнім і нижнім гофрувальним валом
1.Збільшити прогрівання гофрувального валу
2.Збільшити тиск завантаження
3.Збільшити натягування гофри
4.Відремонтувати або замінити спейсер
5.Очистити, вирівняти або замінити гофрувальний вал
6.відрегулювати величину зазору
Тріщини у хвилях гофри
1.Занадто сильне натягування гофри
2.Гофрувальні вали занадто сильно стиснуті
3.Занадто висока температура і занадто низька швидкість роботи
4.Нерівномірно зношені або не паралельні гофрувальні вали
5.Суха гофра або гофра поганої якості
1.Зменшити натягування гофри
2. Відрегулювати тиск завантаження гофрувального валу
3.Зменшити температуру або збільшити робочу швидкість
4.Вирівняти або замінити гофрувальний вал
5.Додатково зволожити гофру або її замінити
Пральна дошка
1.Надмірне нанесення клею
2.занадто низька в’язкість клею
3.Неоднорідна товщина плоского шару картону
4.Недостатній тиск притискного валу
1.Зменшити нанесення клею
2.Перевірити в’язкість клею
3.Замінити плоский шар  картону
4.Правильно відрегулювати тиск завантаження притискного валу
Пухирі
1.Недостатній тиск притискного валу або занадто великий зазор притискного валу
2. погана якість клею
3.недостатня кількість клею або нерівномірне нанесення клею
4.брудний або зношений  гофрувальний вал або притискний вал
1.зменшити тиск завантаження притискного валу
2. замінити клей і зменшити швидкість роботи машини
3.збільшити кількість клею і очистити весь бруд
4. очистити гофрувальний і притискний вал. Замінити вали
Складки на двошаровому картоні
1.Притискний вал затиснутий занадто сильно
2.занадто малий зазор між притискним валом і гофрувальним валом
3.брудний або зношений гофрувальний вал або притискний вал
4.перегрів плоского шару картону
1.Зменшити тиск притискного валу
2. правильно збільшити зазор
3.Очистити гофрувальний і притискний вали. Замінити вали
4 Зменшити ділянку попереднього нагрівання  або перекрити  подачу пари
Хвилі гофри – високі і низькі
1.Забруднені гофрувальні вали
2.Забруднений притискний вал
3.Недостатнє прогрівання гофрувальних валів
4.Нерівномірне натягування гофри по ширині полотна
5.Зношені гофрувальні вали або притискний вал
6.Непаралельні вали
1.Очистити гофрувальний вал. Вирівняти гофрувальні вали паралельно один одному
2.Очистити притискний вал
3.Перевірити конденсаційні горшки і тиск пари
4. Відрегулювати натягування гофрованого полотна
5. Відремонтувати або замінити гофрувальні вали або притискний вал
6.Вирівняти гофрувальні вали
Хвилі гофри – прорізані або пробиті
1.Занадто сильне натягування гофри
2.Гофрувальні вали занадто сильно стиснуті
3.Погана якість паперу
1.Зменшити гальмівне натягування гофри
2.Відрегулювати тиск гофрувального валу
3.Зменшити швидкість роботи і забезпечити самообертання валу попереднього нагріву гофри


Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.187-196.          


                                                          22.05.2020р.
Тема уроку: Регулювання та контроль за роботою листоукладальника. 

Транспортер-листоукладальник  призначений для приймання і укладання в стопи листів гофрованого картону, що надходять від поперечно-різальної машини, і видачі їх (під прямим кутом) на приймальні рольганги, після чого листи вручну укладаються на стелажі-піддони та транспортуються на відлежування.
Листоукладальники бувають одно-, дво- і триярусні. Кількість ярусів дорівнює кількості  комплектів ножів на поперечно- різальній машині. Кожен ярус приймає заготовки певного формату і збирає їх в пачки.
Зазвичай застосовуються двоярусні транспортери-листоукладальники — по кількості поперечно-різальних комплектів на різальній машині. Листи, що подаються потрапляють на поздовжньо розташовані вали (труби) періодичного, одночасного обертання. Кількість складених в стопу листів регулюється поперечною заслінкою, встановленою на початку транспортера. Заслінка діє періодично і, пропустивши певну партію листів, тимчасово перегороджує прохід наступним листам.
В цей час вмикається (автоматично) обертання валів (труб) і стопи листів зсуваються на рольганги.
У триярусного транспортера-листоукладальника фірми Сі-ай-Сі  штовхувачі двох нижніх ярусів працюють, як у двоярусних, а аркуші картону від верхнього (третього) різального пристрою просуваються вздовж всього транспортера-листоукладальника і видаються в прямому напрямку.
Підприємство Ф. Мюллер (Німечинна) в останніх постачаннях в Україну застосувало дещо іншу конструкцію транспортера-листоукладальника. Він також має двоярусне виготовлення, однак тут аркуші картону надходять на поздовжні металеві пластини, розташовані над поздовжніми валами, які  постійно обертаються Після  формування стопи і закриття заслінки пластини опускаються, проходять між валами і залишають на останніх стопи аркушів картону, які рухаються під прямим кутом до лінії осі агрегата і надходять на рольганги. Перевага цієї системи у тому, що циліндри тут мають постійне обертання, в той час як у конструкцій інших фірм у зв'язку з частим вмиканням і зупинкою циліндрів можливі неполадки в їх роботі.

Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.173.          


                                                  Питання для самоконтролю:
       1.Які листоукладальники застосовуються на Понінківській КПФ?
       2.Як виконується контроль за роботою двоярусного листоукладальника?

                                                    Тестові  завдання.
    1.В якому положенні поступають листи гофрованого картону на приймальні рольганги листоукладальника?
        а) під кутом 30 градусів;
        б) під прямим кутом;
        в) під наклоном.
        2.Чим регулюється кількість складених в стопу листів?
        а) обертанням валів;
        б) різальним обладнанням;
        в) поперечною заслінкою.

                                                21.05.2020р.
Тема уроку: Регулювання та контроль за роботою поперечно-різальної здвоєнної машини.

Розрізані вздовж полотна гофрокартону заготовки надходять в попе­речно-різальну машину , що має два поста різання. Там здійснюється рі­зання картону на листи необхідного формату поперек полотна. Відрізані листи надходять на транспортерну стрічку , швидкість якої в 5 -10 разів менше за швидкість гофроагрегата. Швидкість регулюється коефіцієнтом нашарування, який вказується в програмному завданні.
Гальмування і вирівнювання листів гофрокартону регулюється щіт­ками в ручному та автоматичному режимах в залежності від швидкості і до­вжини листа.
З транспортерної стрічки листи безперервно укладаються на попере­чний транспортер.  У випадку  штабелювання "вверх" укладання листів в штабель відбувається за допомогою безперервного підйому транспортерної стрічки, у випадку ж штабелювання "вниз" - за допомогою безперервного опускання поперечної транспортерної площадки.
Тут заготовки формуються в паки згідно програмного завдання (по 10-20 шт.) і автоматично видаються на бокові рольганги.
 Програмування автоматичного укладання здійснюється з ПС системою, що забезпечує безперервне протікання процесу та оптимальну взаємо­дію агрегатів. В головне меню автоматичного укладання входять: актуальне замовлення; наступне замовлення; ручне введення замовлення; параметри щіток для рівняння; несправності; допомога при несправностях. Вносяться такі дані: кількість листів в паці, позиція форматного упору; ширина листа, кількість пак, коефіцієнт нашарування.
Сучасні гофроагрегати оснащуються подвійними поперечно- різальними машинами з ротаційним принципом роботи різального при­строю. Зазвичай на машині встановлюються два комплекти ножів, що пра­цюють самостійно. Це дозволяє водночас отримувати заготовки різної дов­жини. Регулювання довжини відрубу здійснюється без зупину машини. Іс­нують також потрійні поперечно-різальні машини, які комплектуються   трьома різальними пристроями, працюючими одночасно.
Основними елементами машини є ножотримачі, які обертаються, зі встановленими на них сталевими ножами. Сталеві ножотримачі представ­ляють собою порожні циліндри з поздовжніми уступами для закріплення ножів. Ножі виготовляються з міцних сортів сталі - хромомолібденевої чи подібної до неї. Застосовують різні конструкції ножів - суцільні по всій ширині машини чи збірні.
Лінійна швидкість ножотримачів та ножів дещо перевищує швидкість просування полотна картону. В разі значного перевищення швидкості може відбуватися виривання шматків гофрокартону під час різання, в разі меншої швидкості — затримка полотна картону і загинання його передньої кромки.
Смуги розрізаного вздовж полотна гофрокартону, що подаються в поперечно-різальну машину, захоплюються тяговими приймальними вала­ми, котрі забезпечують рівномірне подавання смуг для поперечного відрі­зання. В залежності від виду гофрокартону (три-, п’яти- чи семишаровий), регулюється відстань між приймальними валами.

Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:

М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.145; 172-173.                                           
                                           Питання для самоконтролю:
1.Описати процес різання картону на листи необхідного формату поперек полотна.
2.Які конструкції ножів застосовують в поперечно-різальній машині?

                                           Тестові завдання.
1.Назвати основні елементи поперечно-різальної машини:
а) поперечний транспортер;
б) ножотримачі;
в) тягові вали.
2.За допомогою чого регулюється гальмування і вирівнювання листів гофрокартону після розрізання на поперечно-різальній машині:
а) щіток;
б) транспортерної стрічки;
в) швидкості гофроагрегата.


20.05.2020р.
       Тема уроку:  Регулювання та контроль за роботою поздовжньо-різальної    рилювальної машини.

      Поздовжньо-різальна рилювальна машина призначена для поздовжнього різання гофрованого картону на декілька частин, що передбачають в подальшому форматні заготовки, нанесення ліній рильовки і обрізання кромок. Існує декілька різновидів конструкцій цієї машини. Найбільш досконалою являється конструкція з роздільними валами.
    На одній парі валів розміщуються рильовочні муфти, на другій - різальні ножі. Часто застосовують по дві послідовно встановлених рильовочно-різальних машини, що дозволяє забезпечити безперебійну роботу ГА і здійснювати зміну форматів поздовжнього розрізання і рильовки без його зупинки.
      Величина перекриття ріжучих кромок пари ножів рилювально різальної машини складає 2,0-1,5 мм. Зазор між рилювальними муфтами для тришарового картону з гофрам В-1,8-2,3 мм.
При рильовці картон ущільнюється на вузькій прямолінійній ділянці, в результаті чого на заготовці формується лінія рильовки, яка слугує шарніром перегину картонної заготовки при формуванні ящика. Рильовка гофрокартону здійснюється різними рильовочними муфтами. Застосування того чи іншого профілю рильовочних муфт обумовлено видом гофрованого картону, папером-основою для гофрування та іншими технологічними факторами.
      Якісна рильовка картону вимагає, щоб картон по лінії рильовки легко складався без появи тріщин в місці перегину, що має велике значення для слабких картонів. Для них рилювання намагаються здійснювати з мінімальним розтягуванням плоских шарів збільшення ширини рильовки гофрованих картонів знижує опір стисненню готових ящиків
       При виборі профілю рильовочних муфт для багатошарових гофрованих картонів необхідно враховувати деформацію плоских шарів і знати яка при цьому виходить витяжка.
Витяжка - це різниця між середньою довжиною поверхні зовнішніх шарів картону після рильовки і довжиною цих шарів до рильовки.
Профіль рильовки на картоні відрізняється від профілю рильовочних муфт більш плавними переходами, так як гофрований картон являється пружно-пластичним матеріалом.
На поздовжньо-різальній машині здійснюється також обрізання кромок полотна. Обрізані стрічки подрібнюються в вентиляторах-подрібнювачах і подаються в циклон або гідророзбивач.
Гофрований картон, який скеровується на рильовку, повинен мати нормальну вологість. При пересушеному картоні в процесі рильовки він ломається по лінії згинів. Перезволожений картон може отримати розрив полотна по лінії рильовки або неякісну рильовку.
Обрізки картону з поздовжньо-різальної машини пневмотранспортом направляються в циклон, звідки надходять в гідророзбивач. Після цього вони перекачуються насосом по масопроводу в басейн  фабрики.
Розрізані вздовж полотна гофрокартону заготовки надходять в поперечно-різальну машину.
 Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
 М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.170-172.
                                          Питання для самоконтролю: 
1. Описати процес поздовжнього різання гофрованого картону. 
2. Охарактеризувати процес нанесення ліній рильовки на гофрокартон і обрізання кромок.

                                                  Тестові завдання.
1. За допомогою чого здійснюється рильовка гофрокартону:
     а) ножів;
     б) рилювальних муфт;
     в) валиків.
2. Яка величина перекриття ріжучих кромок пари ножів рилювально-різальної машини:
     а)  2,0-2,5 мм;
     б)  1,5-1,0 мм;
     в)  2,0-1,5 мм.

07.05.2020р.
Тема уроку: Регулювання та контроль за роботою ротаційних ножиць , налаштування обладнання на виробництво продукції іншого формату.

На сучасних агрегатах полотно гофрованого картону, виходячи з охолоджуючої частини, проходить через ввімкнену по мірі необхідності машину поперечного розрізу постійної довжини листа (ротаційні ножиці) і далі надходить до повздовжньо- різальну і рилювальну машину.
Машина поперечного розрізу постійної довжини листа забезпечує безупинну роботу клеєнаносної і сушильно-охолоджуючої частин агрегата на час зміни формату  листів картону,які випускаються на наступних машинах, а також  розрізання для наступного вилучення дефектного полотна, яке отримується при введенні нових рулонів. Зазвичай ширина листів, відрізаних на цій машині, дорівнює 800 мм. Машина складається з двох сталевих поперечних ножів на всю ширину агрегата або (фірма Маріус Мартін) верхнього сталевого ножа і сталевого опорного, облицьованого пластмасовим матеріалом валу діаметром 270- 300 мм. Привід машини виконується від окремого електродвигуна змінного струму.
Під час роботи гофрувального агрегата виконується підготовка до переходу на новий формат. Вона полягає в встановленні на одному з вільних комплектів валів повздовжньо-різальної і рилювальної машини дискових ножів і рилювальних муфт виходячи з розмірів ящиків, які будуть випускатися  в подальшому, а також підготовки здвоєнної поперечно-різальної машини на відріз листів нової довжини.
Визначивши час переходу до випуску листів картону для нового розміру ящиків, машиніст натискає кнопку включення апаратури автоматичної зміни форматів, при цьому відбувається наступне:
швидкість руху полотна сушильної і охолоджуючої частин і наступних за ними різальних машин знижується до 60 м/хв; .
відключається привід сушильної і охолоджуючої частин від загальної трансмісії, і вони переводяться на роботу від допоміжного електродвигуна при швидкості просування полотна 9— 10 м/хв;
включається двошвидкісний електродвигун ротаційних ножиць і виконується перший поперечний відріз полотна картону, яке продовжує рух на швидкості 60 м/хв через машини повздовжнього і поперечного розрізання;
відбувається відрізання листів картону довжиною 800 мм на всю ширину полотна картону, що надходить з сушильної і охолоджуючої частини зі швидкістю 9-10 м/хв. Листи укладаються на розташований за ротаційними ножицями стіл, звідки забираються вручну;
після проходження полотна картону через різальні машини на останній операції гофрувального агрегата виконується автоматичний поворот кліті повздовжньо-різальної і рилювальної машини та встановлення в робоче положення нового комплекту валів з ножами і рилювальними муфтами, а також переведення здвоєнної поперечно-різальної машини на відрізання листів нових розмірів по довжині. Час, який необхідний для переведення повздовжньо-різальної машини дуплекс—12 сек, а для машини триплекс—8 сек. При використанні двох машин дуплекс у випадку, якщо новий формат буде виконуватися на другій машині, вона приводиться в робоче положення. У агрегатів більш старою випуску ці процеси виконуються вручну або механічно від окремих електродвигунів  під  контролем машиніста;
після переведення різальних машин на новий формат лінійна швидкість, яка створена електродвигуном основного приводу, знижується до 20 м/хв;
припиняється відрізання листів постійного формату, ніж машини приводиться у верхнє положення і полотно картону на швидкості 20 м/хв направляється в повздовжньо-різальну і поперечно-різальну машини. На цій швидкості машиніст здійснює перевірку відповідності одержуваних листів новим розмірам ящиків і при необхідності виконує додаткове  регулювання довжини відрізу;
гофрувальний агрегат переводиться  на робочу швидкість.
У останньої конструкції гофрувальних агрегатів фірми Маріус Мартін в місці розташування ротаційних ножиць розміщується світлове табло, що показує готовність  машин , які переводяться на новий формат машин для роботи в нових умовах.
Далі ще на гофрувальному агрегаті починається обробка листів гофрувального картону в залежності від розмірів,які підлягають виготовленню ящиків або випуску  листів.
Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
 М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.164-165стр.
                                                 Питання для самоконтролю:
1.    Яким чином відбувається перехід на новий формат гофрокартону на гофроагрегаті?
2.  При яких виробничих ситуаціях вмикається в роботу гофроагрегата машина поперечного  відрізання (потаційна різка).
                                                          Тестові завдання:
1.    Вказати ширину листів, відрізаних на машині поперечного відрізання:
а) 700 мм;
б) 600 мм;
в) 800 мм.
2.  З якого матеріалу виготовляють ножі для ротаційної різки:
 а) сталі;
 б) міді;
 в) заліза.              

06.05.2020р,
      Тема уроку: «Регулювання та контроль за роботою сушильної частини гофроагрегата».

    Сушильна частина гофроагрегата складається з прямокутних металевих плит (коробок), притискних стальних валиків і транспортуючих сукон. Якщо плити обігріваються парою, температурний режим в сушильній машині регулюють шляхом змінення подач1 пари. В разі електричного обігрівання температуру плит регулюють параметрами електричного струму. На сучасних сушильних машинах передбачається автоматична система контролю, регулювання та підтримування заданих параметрів температурного режиму сушіння. Зазвичай ширина сушильних плит складає 600 мм, а довжина на 100 мм перевищує робочу ширину гофроагрегата. Враховуючи можливість їх розширення під час нагрівання, між плитами обов'язково залишаються проміжки в 5 - 8 мм. Для запобігання пошкодження поверхні нижнього плоского шару гофрокартону, що проходить по сушильних плитах, рекомендується забезпечувати максимальну точність їх розташування по висоті. Для запобігання корозії плит також рекомендується періодично докривати всю їх верхню частину сумішшю бакелітового лаку і графіту або парафіновим маслом, залишаючи їх в  такому стані  на 24 години. Сукна перед цим, звичайно ж, піднімаються.
      Сушильна частина поділяється на групи. Поєднання сушильних плит в групи відбувається за температурним режимом. При використанні крохмального клею нагрівання перших плит має бути максимальним. Якщо використовується силікатний клей, картон  має нагріватися поступово, максимальне нагрівання припадає  на третю  плиту.
      Вважається, що за робочої швидкост1 гофроагрегата 40 м/хв довжина сушильної частини має складати 6 пог. м, при 60 м/хв - 9 пог. м, при 100 м/хв - 12 пог. м, понад 100 м/хв - до 15 пог. м.
Просування полотна гофрокартону по сушильних плитах відбувається за допомогою транспортуючих сукон, що проходять вздовж всієї  довжини сушильної (і далі охолоджувальної) частини. Тиск на сукна для хорошого контакту з полотном, а також між полотном і сушильними плитами (чому сприяє також маса сукна) створюється стальними  валиками діаметром 60 - 80 мм, які розташовані по всій довжині  сушильної частини через кожні 300-350 мм.
     Транспортуючі  сукна відіграють важливу роль в процесі витотовлення гофрованого картону. Вони не тільки сприяють пересуванню полотна гофрокартону по сушильних плитах, а й сприймають частину вологи, що випаровується з нього. Для пересування сукон на початку сушильної і в кінці охолоджувальної частини встановлюються два металевих барабани. Перший барабан змонтований на важелях. При необхідності швидке піднімання цього барабана здійснюєтъся пневматично. Для запобігання прослизання (проковзування) сукна поверхня першого барабану оклеюється фетром. Другий барабан є ведучим і з'єднаний з загальним приводом кінцевої частини агрегата.
Для малопродуктивних агрегатів іноді застосовують повстяні сукна за зразком картоноробних машин. Підвищення ж продуктивності гофроагрегата і скорочення часу знаходження склеюваного картону в сушильній частини потребують застосування більш важких сукон, наприклад, бавовняних. Маса бавовняного сукна - 7,3 - 7,5 кг/м , товщина сукна -10 мм. Крім того, повстяні сукна, які  є тонкими й еластичними, не забезпечують рівномірності розподілу тиску від притискних валиків (в проміжках між ними тиск невеликий, а під ними різко зростає, що призводить навіть до зім'яття гофрів).
       З'єднання кінців сукна (ці сукна випускаються не безкінечними) виконується зазвичай за допомогою  металевих скобок,  закріплюваних по всій  ширині полотна і з'єднаних металевим стержнем  діаметром  4-5мм  (на зразок сушильних сукон  ПРМ). Для встановлення  і  закріплення скоб на кінцях сукна застосовуються прості спеціальні пристрої, доступні у виготовленні на кожному підприємстві. Спочатку сукна виготовлялись на всю ширину агрегата, але оскільки термін служби їх обмежений, а зношення відбувається нерівномірно, із економічних поглядів було започатковано використання двох сукон половинної ширини, що дало можливість при необхідності замінити лише одне із них.
    У зв'язку з можливістю пошкодження (пересушування) транспортерних сукон при їх безпосередньому контакті із сушильними плитами у деяких машин підйом по всій довжині частини як сукон, так і полотна гофрованого картону виконується автоматично - через 15сек. після зупинки агрегата. Це викликано тим, що за цей проміжок часу може бути здійснений пуск агрегата для подальшої роботи. На старих агрегатах підйом сукна здійснюється обслуговуючим персоналом вручну і найменша затримка в часі або невиконання підйому сукна взагалі, як правило, призводить не тільки до пересушування картону, але й сукон, головним чином по краях, оскільки ширина двох полотен сукна дещо більша, ніж ширина полотна картону. До того ж треба брати до уваги деяку відстань між сукнами посередині сушильних плит, залишену для того щоб уникнути наповзання сукон одне на друге при найменшому перекосі. При переробці рулонів картону і паперу меншої ширини, ніж робоча ширина агрегата, частина сукон проходить в контакті з поверхнею плит.
    Зазвичай пошкоджуються зовнішні краї сукон, тому деякі фірми випускають сукна з укріпленим краєм (азбестом, скловолокном), однак це ненадовго збільшує термін їх служби. Рекомендується для подовження терміну служби сукон раз в 3-4 місяці міняти їх місцями, а під час довготривалих зупинок перевертати їх на 180° по ширині.
    Після входження гофрокартону в сушильну частину гофроагрегата під тиском сукон і притискних валів частина клею, що ще не засох, витікає крізь краї картону. При використанні силікатного клею він осаджується на поверхні сушильних плит і на зовнішніх краях сукна. Крохмальний клей при цьому висихає, перетворюється на порошок і змахується сукном. Тому при застосуванні силікатного клею рекомендується на клеїльній машині наносити клей по ширині, що біля 1 см менша, ніж ширина полотна картону, а пізніше (на поздовжньо-різальній машині) — обрізати 15 мм з кожного краю полотна. Загальна ширина, що обрізається, складає 30 мм, тобто біля 1,5 % загальної кількості картону, тому його вихід зменшується.
Очищення плит від наростів силікатного клею здійснюється закріпленими на довгих ручках скребками, що виготовляються з більш м'якого металу, ніж метал зовнішньої поверхні плит для запобігання  її пошкодження.
       Охолоджувальна частина. Безпосередньо за сушильною знаходиться охолоджувальна частина, де полотно гофрокартону проходить між двома сукнами, що рухаються. Верхнє сукно є продовженням сукна сушильної частини, а нижнє проходить тільки по довжині охолоджувальної частини. Як і в сушильній частині, ступінь опускання верхніх притискних валиків регулюється. Охолоджувальна частина також є тяговою і сприяє руху гофрованого картону.
Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
 М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.166-168.

                                                 Питання для самоконтролю:
1.       Як виконується контроль за роботою сушильної  частини гофроагрегата?
2.       Як здійснюється регулювання сушильних сукон в процесі роботи гофроагрегата?
3.       Яким чином виконується процес очищення сушильних плит від наростів клею?

                                                             Тестові завдання:
1.    За допомогою чого відбувається просування полотна гофрокартону по сушильних  плитах:
а) металевих барабанів;
б) транспортуючих валиків;
         в) транспортуючих сукон.
  2.   Які проміжки залишають між плитами при встановленні їх в сушильній частині:
          а) 4-6 мм;
          б) 5-8 мм;
          в) 6-10 мм.
  3.    Як відбувається поєднання сушильних плит в групи:
         а) за температурним режимом;
         б) за величиною тиску пари;
         в) за довжиною сушильної частини.


                                                                          29.04.2020р.
Тема урокуКонтроль за роботою накопичувального моста.
      Накопичувальний міст призначений для прийому двошарового картону після гофрувальних пресів, його накопичення і передачі до станка склейки. Цей пристрій дозволяє при зупинці гофрувальної машини або заміні рулонів забезпечувати безперервну роботу решти вузлів агрегату, або при зупинці цих вузлів продовжувати роботу гофрувальної машини для виробництва багатошарових гофрованих картонів. Накопичувальний міст монтується із металоконструкцій в 2 (3 або 4) яруси і складається із похилих транспортерів, системи горизонтальних транспортерів, відкидного і обмежувально-відкидного пристрою. Швидкість горизонтальних транспортерів в чотири рази менша похилих, що і забезпечує накопичення картону.
Полотно гофрокартону проходить між сукнами похилого транспортеру. Для усунення провисання сукна встановлено підтримуючий валик. З похилого транспортеру гофрокартон поступає на горизонтальний транспортер, який складається із двох валиків зі шківами і транспортерних стрічок. Для усунення провисання несучих стрічок транспортера вони підтримуються стальними рейками.
Натяжний валик транспортеру має пружинну натяжку. Вихідна стійка призначена для забезпечення необхідного натягу полотна гофрокартону перед станком склейки. Вихідний пристрій складається із циліндра, по якому проходить полотно, і притискного валика. Стійка забезпечена механізмом правки, що дозволяє вирівнювати гофрополотно по ширині. Зі сторони управління гофроагрегатом накопичувальний міст має містки з перилами і сходинками.
      Тривале перебування полотна двошарового гофрованого картону на накопичувальному мосту небажане в зв'язку із сприйняттям ним вологості навколишнього повітря. Однак через часті неполадки при пуску гофрувальної машини після її зупинки краще залишати двошаровий гофрований картон на накопичувальному мосту, ніж зупиняти і пускати машину.
Для запобігання пошкодження гофрованого шару при пересуванні гофрованого картону по накопичувальному мосту необхідно періодично перевіряти положення картону і стан гофрів.
Для підготовки поверхні склеюваних шарів картону встановлюють багатоярусний підігрівач, який включає 3 або 4 вертикально розміщених циліндричних горизонтальних підігрівані, таких же, що й підігрівач перед гофрувальною машиною.
       Перед тим як картон від накопичувального містка входить в переднагрівач і клеєнаносну машину, він витягується з фестонів, потім проходить через машину до місця з'єднання з нижнім шаром з точністю до декількох міліметрів. Сталеві боковини можуть пошкоджувати край паперу і тут нереально досягти заданої точності налаштування. Вони можуть також створювати неточності через коливання. Більшість сучасних машин мають один або декілька м'яких спрямовуючих валиків з великою поверхнею тертя, які котяться по лайнеру і можуть бути переміщені під кутом так, щоб направити картон в заданому напрямку без будь-якого контакту або пошкодження країв паперу.
   Після вирівнювання двошарове полотно проходить через іншу поверхню тертя - на гальмуючому барабані, який остаточно згладжує будь-яку нерівність, утворену в фестонах для подальшого проходження по підігрівачах і через клеєнаносну машину.     


Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
 М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»   стр.164-165.

Питання для самоконтролю:
1.    Описати технологічний процесс роботи накопичувального моста в гофроцеху Понінківської  КПФ.
2.    Чому перебування полотна гофрокартону на накопичувальному мості небажане?
3.    Які основні правила техніки безпеки необхідно дотримуватись при обслуговуванні та контролі за роботою накопичувального моста?

Тестові завдання.
1.      Що забезпечує накопичення гофрокартону на накопичувальному мості?
а) швидкість гофроагрегата;
б) різниця швидкостей транспортерів;
в) швидкість горизонтальних транспортерів.
      2.  Що необхідно виконувати для запобігання пошкодження гофрованого шару при    пересуванні гофрокартону на накопичувальному мості:
            а) періодично перевіряти положення картону і стан гофрів;
            б) виконувати контроль за роботою транспортерів;
            в) виконувати контроль за роботою сукон похилого транспортера.

                                                            
                                                               22.04.2020р.
Тема уроку: Контроль за роботою клеєнаносних пристроїв.

Важливою ланкою гофрувальної машини являється клеєнаносна система, змонтована на каретці, шо пересувається по направляючим станини в горизонтальній площині машини. Вона складається із ванни, клеєнаносного валика діаметром 240 мм, регулюючого і шаберного валиків менших діаметрів. Робочий зазор між клеїльним валиком і рифленим валом встановлюється біля 0,7мм. Відведення каретки в неробоче положення здійснюється гідроциліндром. Рекомендована товщина плівки клею для крохмального клею 0,1 -0,2мм, для силікатного - 0,2-0,Змм. Кількість клею для нанесення регулюється зміною зазору між клеєнаносним і регулюючим (підхоплюючим) валиками. Регулюючий (підхоплюючий) валик приводиться в обертовий рух від клеїльного валика і може змінювати напрям обертання при переході на інший вид клею за допомогою системи шестерень (при використанні крохмального клею обидва валики обертаються в одну сторону, при застосуванні силікатного в різні). Шаберний валик приводу не має і встановлюється тільки при роботі на крохмальному клею.
У багатьох гофрувальних машин можливі три положення клеєнаносного пристрою:
1.Робоче (верхнє) положення - клеєнаносний вал наближений до нижнього рифленого валу. Відстань між ними встановлюється з залежності від товщини перероблюваного паперу.
2.Проміжне положення - на час прогрівання машини перед пуском або під час короткочасної зупинки. Для запобігання паперу від розмокання клеєнаносний пристрій дещо відсовується від робочого положення. При цьому для запобігання охолодження клею на валах машини вони продовжують обертання, яке забезпечується допоміжним електродвигуном малої потужності, який включається автоматично.
. 3.Нижнє положення - при довготривалій зупинці машини, а також на період її чистки. В цьому випадку клеєнаносний пристрій опускається натиском наявної педалі. При довготривалій зупинці машини необхідно звільнити ванну від клею і ретельно промити ванну і вали. При використанні силікатного клею рекомендується промивати ванну і вали гарячою водою з температурою 80°С, при крохмальному клеї користуються холодною водою.
У деяких машинах клеєнаносний пристрій має два положення - робоче і неробоче і пересувається в горизонтальному напрямку. Обертання клеїльних валів зберігається за   допомогою допоміжного електродвигуна.
Якщо перероблювані рулони картону чи паперу мають меншу ширину, ніж передбачено конструкцією гофрувального агрегату, то для запобігання поступання клею на вільну частину нижнього рифленого і притискного валів, а також на інші деталі машини використовувана ширина клеєвої ванни зменшується шляхом встановлення спеціальних огороджень з гумовими прокладками. Це виконується завчасно при висунутому положенні ванн.
Подача клею в ванну здійснюється по гнучкому шлангу або стальних трубах з шарнірним з'єднанням. Для відведення зайвого клею на кожній стороні ванни є по одному перепускному отвору, з'єднаному зі збірником клею.
Підйом і опускання (пересування)  клеєнаносного пристрою здійснюється гідравлічним або механічним шляхом.
Робота клеєнаносного пристроя:
Нижня частина наносного вала 11 занурена у ванну з клеєм, в резуль­таті чого на його поверхні формується клейова плівка. Необхідну товщину плівки забезпечують за допомогою регулюючого валу 8 і розгладжувальної пластини 9. Напрямок обертання регулюючого валу залежить від типу клею. Коли використовується крохмальний клей, напрямки обертання регулюючого і клеєнаносного валів співпадають, у разі ж використання силікат­ного клею, напрямки їх обертання є протилежними. Клей, що залишився на поверхні регулюючого вала, видаляють шабером 5. Отримана рівномірна плівка клею наноситься на вершини гофрів. Необхідний рівень і в’язкість клею підтримується системою циркуляції, в яку клей потрапляє з патруб­ка б. Подається клей в ванну через приймальний патрубок 4.
Конструкція пристрою дозволяє регулювати товщину нанесення плів­ки клею, яка рекомендується для крохмального клею 0,1 - 0,2 мм, для силі­катного - 0,2 - 0,3 мм. Нормальна глибина проникнення силікатного клею в товщину паперу - 0,03 - 0,04 мм. Робоча температура клею – З0 - 60 °С, в’язкість - 20 - 40 с.

Домашнє  завдання:
 Самостійно опрацювати  матеріал по   даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»;   стр.160- 162
Питання для самоконтролю:
1.    Яким чином здійснюється контроль за роботою клеєнаносних пристроїв?
2.    Які положення має клеєнаносний  пристрій на Понінківській картонно-паперовій фабриці?
3.    Як регулюється кількість клею для нанесення?

Тестові завдання:
1.    Яка повинна бути робоча температура клею?
а)  20-40;
б)  30-60;
в)  30-50.
2. Назвати три положення клеєнаносного пристрою:
а)  робоче, верхнє, нижнє;
б)  робоче, середнє, нижнє;
в)  робоче, проміжне, нижнє.
3. Який встановлюється робочий зазор між клеїльним валиком і рифленим валом?
а)  біля 0,7 мм;
б)  біля 0,9 мм;
в)  біля 0,8 мм.


                                                                        15.04.2020р.
Тема уроку: Заміна гофрувальних валів.

Рифлені вали являються основними деталями гофрувальної машини і поставляються обов'язково парами з позначенням номеру пари на одному із кінців валів. В процесі гофрування в зчепленні знаходиться тільки три рифлі від кожного валу, причому в максимальному зчепленні один рифель одного валу і два рифлі другого. Ця обставина являється визначальною у виборі діаметра рифлених валів і обмежує  розмір діаметра. При великих діаметрах буде більше рифлів в зчепленні, збільшаться зусилля на подолання тертя в зазорах рифлів між залами, що може призвести до розриву паперу між гофрувальними валами. Рифлі валів не дотикаються між собою і мають зазор на товщину паперу (зазвичай на 0.23мм).
     Гофрувальна машина має 3 комплекти стальних рифлених валів, виготовлених із хромомолібденової сталі, яка має високу твердість і стійкість до зношування. В кожний комплект входять два рифлені вали і один гладкий.для отримання якісної гофри вали повинні бути завжди чистими, без накипу і залишків клею і паперу. Вали гофрувальних машин розміщені в одній площині, нахиленій для зручності обслуговування під кутом 45 до горизонту.
Гофрувальні агрегати з двома гофрувальними машинами мають два основних призначення: виготовляють пятишаровий і тришаровий гофрувальний картон, створюють при необхідності умови для швидкого переходу виробництва картону з одного профілю гофра на інший. Для цього на машинах встановлюють гофрувальні вали з різними профілями гофра і, припиняючи випуск двошарового картону на одній машині, майже без перерви починають його виготовлення на іншій.
При наявності однієї гофрувальної машини для переходу, наприклад, з виробництва гофрованого картону з гофра А на гофр В необхідно після зупинки машини охолодити гофрувальні вали, зняти їх з машини, встановити вали з іншим видом гофри, відрегулювати їх взаєморозташування і паралельність з гладким притискним валом, а також (що займає особливо багато часу) положення притискної гребінки, потім вивірити розміщення клеїльної установки, прогріти і заправити машину, перевірити на ходу правильність її регулювання і якість одержуваного гофрувального картону і тільки після цього пустити машину на тривалу роботу з новим профілем гофри.
Навіть при наявності висококваліфікованого обслуговуючого персоналу для зміни одного комплекту гофрувальних валів необхідно не менше 16-18 годин, тобто практично один робочий день. Цих замін протягом місяця буде кілька, і для здійснення такого переходу в мінімальний термін, а не тільки для можливості виготовлення п'ятишарового гофрувального картону, до складу гофрувального агрегата включають другу гофрувальну машину. Однак ця машина вимагає продовження агрегата і, відповідно, виробничого приміщення на 16-18 м. Іноді це неможливо через нестачу території і, крім того, потрібні додаткові капіталовкладення. Щоб уникнути цього і одночасно мати можливість здійснювати швидкий перехід з одного виду гофри на інший, американські машинобудівні фірми Лангстон і Свіфт випускали двоповерхові гофрувальні машини з установкою на одній станині двох комплектів рифлених і притискних валів і клеїльних установок з розташуванням комплектів один над іншим. Прикладом можуть служити використовувані в  Україні гофрувальні  агрегати фірми Свіфт.
На такій машині для переходу з одного виду гофри на інший досить перервати подачу полотна паперу та картону, наприклад, в нижню частину машини і від цих же рулонів направити полотна у верхню частину або навпаки, що потребує не дуже багато часу. Нагрівання знов запускаючих вузлів можливо здійснити заздалегідь, при завершенні роботи зупиненої секції. При цьому потрібно трохи збільшити висоту приміщення цеху, але тільки на ділянці гофрирующей машини і накопичувального мосту, включаючи багатоярусний підігрівач. Використання такої машини не вимагає продовження приміщення цеху, а отже, і використання додаткової території.
 Слід зазначити, що машини такої конструкції випускались тільки американськими машинобудівними фірмами, тоді як європейські фірми виготовляли конструкції гофрувальних агрегатів з двома гофрувальними машинами при їх горизонтальному розташуванні одна за одною.

 Широке впровадження п'яти-, а потім семишарового гофрувального картону і їх зростаючу залежність майже повністю виключило використання двоповерхових машин, віддавши пріоритет горизонтальному розташуванню, тим більше, що для випуску семишарового картону в разі вертикального розташування гофрувальних секцій машини будуть  високі і незручні в обслуговуванні.
Домашнє  завдання:
 Самостійно опрацювати  матеріал по   даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»;   стр.160- 162
Питання для самоконтролю:

    1.  Описати технологічний процес заміни гофрувальних валів на гофроагрегаті  для виробництва трьохшарового картону.
    2.   Назвати основні правила техніки безпеки, які необхідно дотримуватсь при заміні гофрувальних валів.
                                                           Тестові завдання:
         1.       Скільки годин необхідно витратити  для  заміни одного комплекта  гофрувальних валів?
          а)  14-16 годин;
          б)  16-18 годин;
          в)  18-20 годин.
      2.  Що  дає можливість перейти на гофроагрегаті з одного прфіля гофри на інший без зупинки агрегата та заміни гофрувальних валів?
               а)  встановлення додаткових гофрувальних машин з гофрувальними валами різних            профілів гофри;
                б)   збільшення кількості обслуговуючого персонала;
                в)  встановлення додаткових клеєнаносних пристроїв.


                                                                        08.04.2020р.
           Тема уроку:   Налаштування та контроль за роботою гофрувальної  машини.

        Гофрувальна машина - основна частина гофрувального агрегата і призначена виконувати гофрування підготовленого полотна паперу і склеювати його з плоским шаром картону.
Для отримання повного, розрахованого профілю гофрів (хвиль), необхідно не тільки подати підігрітий папір нормальної вологості, але подати її правильно, створивши рівномірний натяг полотна.
Гофрування здійснюється при певній вологості паперового полотна і впливу тепла від нагрітих рифлених валів, завдяки чому гофри виходять жорсткими, здатними сприймати великі навантаження. При порушенні процесу гофрування через неякісні або неприкатані гофрувальні вали, неякісний, погано підготовлений до гофрування папір або неправильно встановлені, не відрегулвовані вали, може відбутись розрив волокон і порушення структури паперу.
 Рифлені вали являються основними деталями гофрувальної машини і поставляються обов'язково парами з позначенням номеру пари на одному із кінців валів. В процесі гофрування в зчепленні знаходиться тільки три рифлі від кожного валу, причому в максимальному зчепленні один рифель одного валу і два рифлі другого. Ця обставина являється визначальною у виборі діаметра рифлених валів і обмежує  розмір діаметра. При великих діаметрах буде більше рифлів в зчепленні, збільшаться зусилля на подолання тертя в зазорах рифлів між залами, що може призвести до розриву паперу між гофрувальними валами. Рифлі валів не дотикаються між собою і мають зазор на товщину паперу (зазвичай на 0.23мм).
 Гофрувальна машина має 3 комплекти стальних рифлених валів, виготовлених із хромомолібденової сталі, яка має високу твердість і стійкість до зношування. В кожний комплект входять два рифлені вали і один гладкий.для отримання якісної гофри вали повинні бути завжди чистими, без накипу і залишків клею і паперу. Вали гофрувальних машин розміщені в одній площині, нахиленій для зручності обслуговування під кутом 45 до горизонту.
Подача початку рулону виконується на ходу. Для більш легкого введення паперу в машину, що також відноситься і до подачі картону, рекомендується обрізати початок нового полотна під кутом. При вводі нового полотна в машину необхідно дотримуватись обережності для запобігання потрапляння пальців робітника в машину.
Папір подається в машину зверху, огинаючи розправляючу дугу і зволожувач. Потрапляючи в зазор рифлених валів, вік притримується на поверхні середнього рифленого залу спеціальними гребнями при підході до клеєнаносного валика, де вершини гофри змащуються клеєм. Гребні сприяють виходу гофрованого полотна паперу із рифлів верхнього вала, інакше папір буде затримуватись між рифлями, рватись і намотуватись навкруг верхнього рифленого валу. Нижньою частиною гребні не допускають виходу полотна паперу із рифліз нижнього залу до моменту з'єднання гофрованого паперу з плоским шаром картону. Гребні, таким чином, приймаючи гофроване полотно з верхнього валу, супроводжують його по частині поверхні нижнього гофрованого валу до притискного валу. Гребні входять в проточені на відстані 50-100мм один від одного радіальні пази верхнього залу і нижньою частиною - в такі ж пази клеєнаносного валика.
 Потім папір потрапляє в зазор між рифленим і притискним валами, де і склеюється з картоном, що поступає знизу від підігрівача. Кут охоплення картоном валу підігрівача регулюється зміною положення картоноведучого валика. Величина робочого тиску між гофрувальними валами знаходиться в межах 10-40кН\м і створюється гідравлічними циліндрами. Підігрів валів здійснюється парою під тиском   15МПа.
Привід валів машини здійснено від нижнього рифленого валу. Верхній рифлений вал, встановлений в спеціальних важелях, приводиться в обертання зчепленням його рифлів з рифлями нижнього валу. Для регулювання зазору між рифленими валами передбачені спеціальні упори.
Притискний вал також встановлений на важелях і може бути притиснутий за допомогою гідроциліндрів до нижнього гофрувального валу. Тиск і температура валів підбираються такими, щоб забезпечити схвачування клеєм паперу і картону.
Часом, переробляючи для гофрованого шару більш товстий, ніж зазвичай, папір, здійснюють збільшення відстані між рифленими валами, дещо розсовуючи їх. Цей метод являється неправильним, оскільки порушується розрахункове зчеплення валів і гофрований шар виходить з гофрами неправильної конфігурації. При необхідності періодично переробляти папір різної товщини рекомендується мати для кожного її виду окремі, спеціально розраховані і виготовлені вали.
     Очистку гофрувальних валів від клею, накипу і т.д. рекомендується здійснювати парою або в крайньому випадку шкребками із латуні чи бронзи. Ні в я кому разі не можна застосовувати стальні ножі, а також шкребки чи інший інструмент із цього ж металу. Використання їх для цієї мети повинно бути категорично заборонено.
    У зв’язку з тим, що гофрувальна машина працює в умовах підвищеної вологості, при значних коливаннях температури рекомендується постійно забезпечувати ретельний догляд як за машиною в цілому, так і за окремими вузлами і її елементами.

Домашнє  завдання:
 Самостійно опрацювати  матеріал по   даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»;   стр.160- 162.
Питання для самоконтролю:
1. Як відбувається технологічний процес гофрування на гофроагрегаті?
2.  Що сприяє виходу гофрованого полотна паперу із рифлів верхнього вала?
3.  Значення гребнів в процесі гофрування.
4.  Виявлення та усунення дефектів, які виникають в процесі гофрування.
                                  
Тестові завдання.
1.  Скільки комплектів рифлених валів має гофрувальна машина?
а)  4;
б)  3;
в)  2.
2. За допомогою чого може бути притиснутий притискний вал до нижнього           гофрувального вала?
а)  стиснутого повітря;
б)  гідроциліндрів;
в)  автоматикою.
3. Яку вологість повинен мати папір перед процесом гофрування?
а)  7-8%;
б)  6-9%;

в)  8-9%.                                                          

 
      01.04.2020р.

Тема уроку: Налаштування та контроль за роботою підігрівачів-зволожувачів для паперу.

При роботі із сировиною різної вологості і для більш легкого формування гофри, флютинг і лайнер попередньо нагріваються і зволожуються.
Попереднє нагрівання. Підготування паперу та картону до гофромашини здійснюється окремим підігрівачем для картону та підігрівачем- зволожувачем для паперу.
 Призначення підігрівача-зволожувача паперу - підготовка полотна паперу до гофрування на повний профіль хвилі і до склеювання з плоским шаром картону. При цьому нагрівання і, за необхідності, зменшення вологості паперу виконується барабаном-підігрівачем, а збільшення вологості - зволожувачем.
Для зменшення вбирності та змочуваності поверхні паперу в процесі його виробництва здійснюють проклеювання, в більшості випадків, в масі.
Підігрівач-зволожувач для паперу аналогічний підігрівачу для картону і являє собою стальний барабан , але з меншим зовнішнім діаметром ( в межах 600мм), і має зволожувальний пристрій, який працює по всій ширині полотна паперу на підігрівачі. Конструкція зволожувача може бути трубчастою або камерною, що являє собою ряд розпилювачів, встановлених по всій ширині підігрівача, і розділених між собою перегородками. Така конструкція створює зволоження не по всій ширині полотна паперу, а тільки тієї його частини, де це потрібно. Зволоження здійснюється вологою парою і регулюється редуктором.
Зволоження з підігрівом паперу, що гофрується, сприяє проникненню клею в товщину паперу при його склеюванні. Інакше клей проникає в папір повільно, папір стає ламким, не витримує зусиль в процесі гофрування. Застосовуються і багатоярусні підігрівачі із трьох-чотирьох підігріваючих циліндрів.
Розмір ділянки попереднього прогріву паперу   регулюється з панелі управління (А) за допомогою кнопок 'increase' (Збільшити) і 'Decrease' (Зменшити).
Натискати кнопку 'Increase' (Збільшити)необхідно при наступних умовах: швидкість роботи машини зростає, великий вміст вологи в папері.
Натискайте кнопку 'Decrease' (Зменшити) при наступних умовах:
- швидкість роботи машини сповільнюється;   на папері  виникають зморшки, оскільки папір занадто сухий.
Самообертання  вала  попереднього нагрівання  паперу.
Вал обертається під  дією безпосередньої  тяги від полотна  паперу. Зазвичай вал попереднього прогріву загальмований з боку приводу з допомогою механічного гальма. Необхідно  відпустити механічні  гальма,  щоб забезпечити самообертання  вала  попереднього прогріву, при наступних умовах:  папір завжди жолобиться після проходження валу перед нагріву;
недостатня кількість тепла навіть при максимальній площі ділянки попереднього  нагріву.

 Домашнє  завдання:
 Самостійно опрацювати  матеріал по   даній темі в посібнику: М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону ;  стр. 160- 161.       
             
             Питання для самоконтролю:
1.       Як  працює камерна конструкція зволожувача для полотна паперу?
2.  Яким чином виконується регулювання роботи розпилювачів  зволожувача паперу камерного типу?
3.       Яких правил  техніки безпеки необхідно дотримуватись при обслуговуванні підігрівача для картону?
                             Тестові завдання:
1. Яку  конструкцію  зволожувача застосовують для зволоження полотна паперу?
а)  ячейкову;
б)  камерну;
в)  трубчасту.
2.  Який  застосовується діаметр барабана підігрівача-зволожувача для паперу?
 а)  в межах  800 мм;
 б)  в межах  900 мм;
 в)   в межах   600 мм.
3.  Чим регулюється  тиск пари для зволоження паперу?
 а)  маховиком;
 б)  редуктором;
  в)   валиком.
Письмове завдання:
За допомогою даної кінематичної схеми   виробництва  гофрокартону, описати  розташування  підігрівачів –зволожувачів  паперу  в технологічному процесі  виробництва гофрокартону  на  гофроагрегаті  Понінківської  картонно-паперової   фабрики.
Схема гофроагрегата тут



25.03.2020р.
Тема уроку: Налаштування та контроль за роботою  підігрівачів для картону.

При роботі із сировиною різної вологості і для більш легкого формування гофри, флютинг і лайнер попередньо нагріваються і зволожуються.
Попереднє нагрівання. Підготування паперу та картону до гофромашини здійснюється окремим підігрівачем для картону та підігрівачем- зволожувачем для паперу.
Призначення підігрівана картону - попереднє підігрівання картону, а за необхідності - й зменшення його вологості. Це виконується для поліпшення і прискорення процесу склеювання картону з гофрованим полотном паперу. Підвищена вологість картону утруднює склеювання. Призначення підігрівача-зволожувача паперу - підготовка полотна паперу до гофрування на повний профіль хвилі і до склеювання з плоским шаром картону. При цьому нагрівання і, за необхідності, зменшення вологості паперу виконується барабаном-підігрівачем, а збільшення вологості - зволожувачем.
Для зменшення вбирності та змочуваності поверхні паперу в процесі його виробництва здійснюють проклеювання, в більшості випадків, в масі.
Отже, з розмотувального станка полотно картону подається до пристрою для його підігріву і при необхідності зменшення вологості, тому що при підвищеній вологості полотна склеювання картону з гофрованим полотном паперу погіршується, а швидкість знижується.
В мокрій частині ГА є декілька підігрівачів, деякі із них можуть бути автономними, а деякі вбудовані в гофропрес, клеєву машину і на вході сушильного столу. Вони можуть забезпечити вихід вологи з обох сторін паперового полотна.
Підігрівач для картону являє собою зварний стальний обертовий барабан з еліптичними днищами і цапфами. Довжина барабана дорівнює робочій ширині гофрувального агрегату плюс 50-100мм і діаметром 900-930мм. Барабан підігрівана нагрівається насиченою парою 1,5 МПа через парову головку. Для забезпечення більшого охоплення поверхні барабану полотном картону встановлені два вали діаметром 120-130мм; один із них нерухомий, другий може переміщуватись по поверхні барабану, регулюючи тим самим ступінь охвату. Градус обхвату регулюється в залежності від вологості картону, що надходить: мінімальний обхват картоном циліндра 90°, максимальний 270°. Існують конструкції барабанів підігрівача з двома пересувними валиками. Регульований з пульта управління гофрувальної машини привід підігрівача працює від двигуна постійного струму і забезпечує синхронність швидкостей барабану і гофрувальної машини.
Розмір ділянки попереднього прогріву плоского шару картону регулюється з панелі управління (А) за допомогою кнопок 'Increase' (Збільшити) і 'Decrease' (Зменшити).
Натискати кнопку 'Increase' (Збільшити  ) необхідно при наступних умовах: швидкість роботи машини зростає,  великий вміст вологи в плоскому шарі картону, клейстер не є достатньо желеподібний, що призводить до поганого склеювання.
Натискати  кнопку 'Decrease' (Зменшити) необхідно  при наступних умовах: швидкість роботи машини сповільнюється,   занадто низький вміст вологи в плоскому шарі картону, клейстер занадто рано стає желеподібним, що призводить до поганого склеювання.
Самообертання  вала  попереднього нагрівання плоского шару картону.
Вал обертається під  дією безпосередньої  тяги від полотна плоского шару картону. Зазвичай вал попереднього прогріву загальмований з робочої сторони  за  допомогою механічного гальма. Відпустити   механічні  гальма, щоб забезпечити само обертання  вала   попереднього прогріву необхідно  при наступних умовах: занадто низька міцність плоского шару картону ;  плоский шар картону завжди жолобиться після проходження валу попереднього нагріву;  недостатня  кількість тепла навіть при максимальній площі ділянки попереднього  нагріву.
Розмір області обмотування плоского шару картону  навколо вала попереднього нагріву  можна регулювати за допомогою відповідної кнопки на пульті  управління для налаштування машини на різний паперовий матеріал і на різну швидкість роботи,
У разі необхідності вали попереднього нагріву плоского шару картону і гофрованого паперу можуть вільно обертатися разом з полотном після відпускання гальма з робочого  боку машини.
  Блок попереднього нагріву плоского шару картону.
 Призначення цього блоку полягає в нагріванні плоского шару картону.   Він обладнений вхідним клапаном подачі пари для регулювання кількості пари.   Площа  картону  на валу  попереднього нагрівання може змінюватися за допомогою регульованих обмотувальних залів.

Домашнє  завдання:
 Самостійно опрацювати  матеріал по   даній темі в посібнику:
М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»;   стр.158-159.


           Питання  для самоконтролю:
            Яким чином регулюється привід підігрівача картону і на що це впливає в процесі роботи гофроагрегата?
  1.                      Як виконується  регулювання градуса обхвату  поверхні барабана полотном картона?
  2.         Як виявити та усунути дефекти картону в процесі порушення роботи підігрівача картону? 
                            Тестові завдання:

         1.    Який застосовується діаметр барабана підігрівача для картону?
             а)  600-620 мм;
             б)  700-730 мм;
             в)  900-930 мм.
         2.     Чим обігрівається барабан підігрівача  картону ?
             а)  гарячою водою;
             б)  насиченою парою;
             в)  електропрогрівом.
3.  Від чого залежить градус обхвату поверхні  барабана полотном картону?
             а)  від діаметра барабана;
             б)  від вологості картону;
             в)  від тиску пари в барабані.

Письмове завдання:
За допомогою даної кінематичної схеми   виробництва  гофрокартону, описати  розташування  підігрівачів картону в технологічному процесі виробництва гофрокартону на  гофроагрегаті  Понінківської картонно-паперової   фабрики.
 Схема гофроагрегата тут

18.03 2020р.

Тема уроку:  Заправка  полотна паперу та картону в розкати.  Контроль та регулювання натягу паперового та картонного полотна.

Рулон паперу підвозиться до разкату на каретці та розташовується у межах досягнення кута повороту опорного валу важелів завантаження рулону. Після цього важелі, на кінцях яких встановлені затискні патрони, опускаються вниз до середньої частини паперового рулону. Потім важелі зближуються разом, тим самим вдавлюючи патрони всередину сердечника паперового рулону. Після того, як рулон буде закріплений на важелі, вони піднімаються і переміщуються в робоче положення. Підйом і опускання важелів виконується за допомогою гідравлічних циліндрів. Затискання рулону і бічне переміщення важелів виконується електроприводом (є опція з гідравлічним приводом).
Натяг полотна регулюється з допомогою пневматичних гальм, встановлених наважелях.
Граничні положення опускання і піднімання важелів механічно обмежуються ходом підйомних циліндрів.
Щоб виконати заправку полотна паперу та картону в розкати, необхідно виконати запуск машини.
Перед запуском машини обов'язково вийдіть із зони поблизу машини. Однак, якщо на машині потрібно виконати якусь роботу, то дотримуйтесь граничну обережність.
Під час запуску машини не можна виконувати ніяких робіт технічного обслуговування або  ремонтних робіт.
При експлуатації  машини необхідно додатково виконувати всі відповідні місцеві вимоги техніки безпеки.
Для захисту персоналу і для запобігання пошкодження машини в декількох місцях встановлені кнопки аварійної зупинки. При її натисканні машина швидко гальмується. Для  подальшого продовження роботи машини необхідно вручну відтиснути  кнопку аварійної  зупинки.
Перевірте, що в безпосередній близькості від машини є відповідні засоби пожежогасіння .
Увага!
Перед запуском машини обов'язково перевірте, що в машині не залишилося ніяких сторонніх предметів, наприклад, інструментів. У разі виникнення пошкодження через недотримання цієї вимоги гарантійні зобов'язання скасовуються навіть в період дії гарантійного терміну!
Виконувати  запуск машини  необхідно дотримуючись описаних нижче порядку  операцій, звертаючи  особливу увагу на пункти "Увага".
1. Ввімкніть
2. Помістіть рулони паперу на каретки (з робочої сторони).
Увага! При завантаженні рулону паперу на каретку звертайте увагу на напрям ходу рулону паперу.
3. Запустіть гідравлічну систему .
4. Шляхом натискання відповідної кнопки на головному пульті управління перемістіть важелі вперед на потрібну висоту, куди можна подати рулон паперу.
5. З допомогою електричної каретки або ручного проштовхування розмістіть рулони паперу між двома патронами.
Увага! У разі ручного проштовхування рулону паперу оператор повинен стояти біля кінця   рулону паперу, як показано на наступному малюнку.

6. Натисканням відповідної кнопки опустіть важелі вниз до центра  сердечника рулона паперу.
7. Натисканням відповідної кнопки затисніть рулон паперу.
Увага! Сила затиснення не повинна перевищувати допустимого діапазону, заздалегідь налаштованого з допомогою пристрою захисту від перевантаження, а сердечник рулону паперу не повинен бути сильно пошкоджений  патронами.
8. Натисканням відповідних кнопок вирівняйте рулон паперу з центральною віссю виробничої лінії.
9. Натисканням відповідної кнопки підніміть рулон паперу до робочої висоти.
Увага! Протягом деякого часу не дозволяється виконувати ніяких інших операцій.  Гідравлічна система автоматично зупиняється після роботи  на протязі  30 секунд і переходить в стан розвантаження, щоб не допустити підвищення температури масла, яке може привести до пошкодження масляного насоса.
10.  Затягніть кінець полотна паперу на наступну машину виробничої лінії.
Увага!  При цьому рулон паперу не повинен бути загальмований і натягнутий,  щоб спростити  затягування полотна паперу на наступну машину виробничої лінії.
11.  Натисканням відповідних кнопок правильно відрегулюйте  натяг полотна паперу згідно з вимогами виробництва гофрокартону.
12.  Переходьте до процесу нормальної роботи машини.
Увага!  У режимі нормальної роботи машини персоналу не дозволяється перебувати в небезпечних зонах.
Регулювання натягу  полотна паперу та  картону.
Якщо для управління натягом полотна використовуються  пневматичні  гальма, то регулювання натягу виконується відповідними кнопками на панелі управління.
Є два типи пневматичного гальма.
Важільні  пневматичні  гальма.
На малюнку показано схему  конструкції важільного пневматичного гальма. Якщо при регулювання натягу збільшити тиск повітря, то під дією гальмівного циліндра 6 затискачі 5 пригальмовують диск 3, тим самим створюючи силу гальмування обертанню рулону паперу, за рахунок чого зростає натяг полотна; якщо зменшити тиск повітря, то під дією гальмівного циліндра 6 затискачі 5 розійдуться і поступово відпустять диск 3, тим самим зменшать силу гальмування обертання рулону паперу, за рахунок чого впаде натяг полотна.

1 Патрон 4 Фракційний диск 7 Пружина
2 Важіль 5 Зажим 8 Кронштейн  3 Гальмівний диск 6 Гальмівний циліндр
Малюнок. Схема конструкції важільного пневматичного гальма
Дискові  пневматичні гальма.
На малюнку  показано схему  конструкції дискового пневматичного гальма.  Якщо при регулюванню натягу збільшити тиск повітря, то під дією гальмівного циліндра 3 гальмується диск 4, тим самим створюючи силу гальмування обертання рулону паперу, за рахунок чого зростає натяг полотна;  якщо зменшити тиск повітря, то під дією гальмівного циліндра 3 диск 4 поступово відпускається, тим самим зменшуючи силу гальмування обертання  рулону паперу, за рахунок чого впаде натяг полотна.  Крім того, регулювання тиску полотна можна також проводити шляхом регулювання золотникових клапанів циліндрів кожної групи, щоб збільшити або зменшити об'єм циліндрів.
Увага!
Якщо у виробничій лінії встановлена ​​різальна машина, то рулон повинен бути оснащений дисковим пневматичним гальмом.
1 Патрон 3 Гальмівний  циліндр
5 Пневматичний  золотниковий клапан
2 Важіль 4 Гальмівний  диск
Малюнок: Схема конструкції дискового пневматичного гальма

       Домашне  завдання:
Самостійно опрацювати матеріал по даній темі в посібнику:
 М. С. Астратов, М.Д. Гомеля, О.М. Мовчанюк «Технологія переробки паперу та картону»  ; стр.156-158.               
              Питання  для самоконтролю:
  1.          .   Яким чином здійснюється заправка паперового полотна в розкати?
  2.       .       Яким чином здійснюється заправка картонного полотна в розкати?
  3.        .      Як виконується  регулювання натягу  полотна  паперу  на автозаправках?
  4.     Які  види гальм застосовують на  гофроагрегатах для натягування паперового та картонного полотна?
                                                               Тестові   завдання:
1.       На якій швидкості повинен працювати гофроагрегат під час заправки полотна паперу   чи картону?
а)  середній;
б)  низькій;
в)  високій.

2.       Як  обрізають початок нового полотна паперу для полегшення його заправки в гофроагрегат?
а)  під кутом;
б)  по ширині  рулона;
в)  у вигляді прямокутника.

3.        Яке регулювання натягу полотна паперу застосовують на сучасних  автозаправках розкатів?
а)  ручне;
б)  механізоване;
в)  електронне.

Немає коментарів:

Дописати коментар